Trump pártjának szenátora: Nyilván nem Ukrajna kezdte ezt a háborút
2025. február 20. – 15:35

Nagy megrökönyödést keltett világszerte Donald Trump amerikai elnök kirohanása Volodimir Zelenszkij és Ukrajna ellen. Trump az orosz állásponthoz elég közel álló megnyilatkozásokat tett, többek közt diktátornak nevezve az ukrán államfőt, mivel a sorban következő, 2024-es választásokat nem tartották meg az országban. Ez nem véletlen, az orosz invázió után hadiállapotot hirdettek, és ilyenkor nem tartható választás az ukrán alkotmány szerint. Mindemellett Trump azt a szintén orosz dezinformációt is elhintette, hogy Ukrajna kezdte a háborút. Zelenszkij minderre karcosan reagált, mondván Trump valójában „dezinformációs térben él”, amit az oroszok gerjesztenek.
A Fox News több republikánus, tehát Trump táborába tartozó politikust is megkérdezett az elnök nyilatkozatairól, és nem tapasztalt egyértelmű támogatást. „Nyilván nem Ukrajna kezdte ezt a háborút” – írta az X-re a jobboldali lap szerint Pete Ricketts nebraskai szenátor. Arról írt, a tény az, hogy Oroszország indította el a háborút, és el kell számoltatni, különben az agresszorokat biztatja „rossz tettekre” sarkallja majd a büntetlenség. Mindemellett elismerését fejezte ki Trump felé, hogy igyekszik véget vetni a háborúnak.
Ezzel szemben Josh Hawley missouri szenátor Trump véleménye mellett állt ki: „A második világháború alatt is tartottunk választásokat. Nagy-Britannia is tartott választásokat a második világháború alatt. Ha ők egy demokrácia, választásokat kéne tartaniuk. Úgy gondolom, ez nem olyan bonyolult.” Egy kissé mégis bonyolult, ugyanis Franklin D. Roosevelt úgy nyerte meg az 1944-es amerikai választásokat, hogy Amerika egy szelete sem volt ellenséges megszállás alatt, és az amerikai csapatok sorra őrölték már fel a náci és japán ellenállási gócokat, míg az 1945. júliusi brit választásokkor az európai háború cirka két hónapja véget ért.
Mindenesetre azt Hawley is elismerte, hogy Zelenszkij „az ország megválasztott vezetője”.
Lindsey Graham dél-karolinai szenátor azt mondta, valóban tartani kéne már választást. Ellenben az orosz invázió miatt „Putyint okolom mindenek felett”. Hozzátette, Barack Obama és Joe Biden demokrata elnökök „szánalmasan gyengék voltak” Putyin kezelésében, és elmulasztották megvédeni Ukrajnát a lerohanástól. Szerinte így is Trump a legjobb reménye Ukrajnának, amit majd „a trumpi módon” megvalósít. A tavaly nyáron Kijevet is megjárt Graham egyébként szerdán telefonon beszélt Zelenszkijjel is, aki szerint a szenátor szokása szerint konstruktív volt.
„Tévedés ne essen, az invázió egyetlen emberi lény felelőssége, akit a bolygó a hátán hord. Ez Vlagyimir Putyin” – mondta riportereknek Thom Tillis észak-karolinai szenátor. Szerinte Vlagyimir Putyin terve az volt, hogy átgázol a balti államokon is, ezzel jelzést küldve Kínának, hogy itt az ideje lerohannia Tajvant. A louisianai szenátor John Kennedy gengszternek és gonosznak mondta Putyint, míg kollégája, Mike Rounds Dél-Dakotából Zelenszkijt nevezte meg Ukrajna megválasztott elnökének. Ugyanebből az államból Kevin Cramer szenátor úgy magyarázta Trump – „tényszerűen rossz” – mondatait, hogy helyezkedik a tárgyalásokon, és most tárgyalási üzemmódban van.
A Fox megemlíti, az amerikai fél háromfázisú békekötést képzelne el. Az első fázis fegyverszünetet, a második ukrajnai választásokat, a harmadik egy békeegyezmény kidolgozását és aláírását jelentené. Az orosz fél is jelezte már többször, a 2024-es választás elmaradása miatt nem tekinti Zelenszkijt Ukrajna legitim vezetőjének (bár Putyin az invázió elején azt is kimondta, magát Ukrajnát sem tekinti legitim államnak). A lap szerint Zelenszkij legpotensebb kihívójának jelenleg a volt vezérkari főnök, Valerij Zaluzsnij tűnik, aki lebegteti az indulását az elnökválasztáson, mondván előbb a háborúnak legyen vége.
Mindenesetre akad még valaki, aki 200 százalékosan egyetért Donald Trumppal, aki lediktátorozta Zelenszkijt. Ez Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök, biztonsági tanácsi vezető, aki így fogalmazott: „Ha három hónapja azt mondták volna nekem, hogy ezek egy amerikai elnök szavai, hangosan felnevettem volna. [Trumpnak] 200 százalékban igaza van [Zelenszkijjel kapcsolatban]. Csődtömeg bohóc.” Az EU ezzel szemben egészen más álláspontot képvisel: „Ukrajna demokrácia, Putyin Oroszországa viszont nem az.”
Oroszország elégedetten zárta le a háborúról szóló első közvetlen amerikai–orosz találkozót Szaúd-Arábiában, majd Trump kirohanásával újabb ajándékot kapott Putyin. A keddi tárgyalásról itt, az új amerikai adminisztráció diplomáciai stratégiájáról pedig itt írtunk részletesebben.
Minden fontos információ az orosz-ukrán háborúról egy helyen.
Közvetítések, helyszíni tudósítások, összefoglalók, elemzések.