Rubio már partneri együttműködést emleget Oroszországgal, Lavrov is elégedetten várja a folytatást
2025. február 18. – 15:22
Rendkívüli lehetőséget lát az Egyesült Államok és Oroszország előtt az amerikai külügyminiszter abban az esetben, ha létrejön a béke Ukrajnában. Marco Rubio minderről a Szaúd-Arábiában tartott amerikai–orosz tárgyalás után beszélt. A diplomata szerint ezeknek a lehetőségeknek a kölcsönös felismerése zajlik, és az Egyesült Államok készen áll arra, hogy „partner legyen kölcsönös érdekeken alapuló geopolitikai és őszintén szólva, gazdasági kérdésekben.”
Bár egyelőre nem látható, milyen feltételek mellett jöhetne létre a béke Ukrajnában, tény, hogy a találkozó utáni amerikai nyilatkozatok olyanok, amelyek Kijevet aggodalommal tölthetik el és az EU-t is a helyzet teljes újragondolására készteti.
Az Egyesül Államok elnökének nemzetbiztonsági főtanácsadója lényegében azt sem zárta ki, hogy Oroszország megtarthat olyan területeket, amelyeket Ukrajnától foglalt el. „Ez megvitatandó” – mondta Mike Waltz, aki szerint a területek és az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciák kérdése kell, hogy a további tárgyalások központjában álljon. Lesznek ugyanis további tárgyalások, ehhez egyeztető csoportok felállításáról döntöttek a felek. Ez arra utal, hogy intézményesülhet az Ukrajna és az EU nélküli amerikai–orosz tárgyalások struktúrája.
Igaz, Keith Kellogg, az Egyesült Államok ukrajnai–oroszországi különmegbízottja, kedden Brüsszelbe utazott, hogy uniós intézmények vezetőivel egyeztessen. Hogy ez a gyakorlatban az EU milyen szintű bevonását illeti a rendezésbe – amely sokkal közvetlenebbül érinti földrajzi fekvésénél fogva, mint az Egyesült Államokat –, az kérdés, noha az EU tagjainak katonai és humanitárius ráfordítása összességében több, mint amennyit az amerikai fél költött Ukrajna támogatására. Pár nappal korábban Kellogg volt az, aki kijelentette, hogy az európai részvétel az Ukrajnáról szóló, oroszokkal való tárgyalásokon „nem fog megtörténni”. A brüsszeli látogatás ebben nem feltétlenül jelent éles fordulatot, bár összhangban van Rubio keddi kijelentésével, amely a valódi béketárgyalásokba Ukrajnát és az európaiakat is be kell vonni.
Szergej Lavrov a találkozó után közölte: Ukrajna NATO-tagsága elfogadhatatlan Oroszország számára, ahogyan az is, hogy az országban a NATO erői jelenjenek meg. „Ma értésre adtuk, hogy NATO-tagország bármilyen haderejének megjelenése bármilyen zászló alatt, európai vagy más zászló alatt” sem fogadható el. Ez lényegében válasz Keir Starmer brit kormányfő hétfőn Párizsban tett felvetésére, amely szerint brit katonák jelenhetnének meg Ukrajnában egy rendezési terv keretében, a békekötéssel egybekötve. Eszerint Moszkva ezt elutasítja, bár így még kevésbé világos, milyen biztonsági garanciákat kaphatna Ukrajna arra, hogy Oroszország ne támadja meg később és ki felügyelné ezeknek a feltételeknek a betartását.
Az orosz külügyminiszter valótlanságnak nevezte a lengyel külügyminiszter hétvégi nyilatkozatát arról, hogy „az amerikaiak tárgyalási stratégiája az oroszokkal szemben unortodox, de működhet”. Lavrov szerint Radosław Sikorski nyilatkozatának semmi alapja nincs, azaz visszautasította, hogy az amerikaiak valamilyen ravasz módon kényszerítenék végül a Kremlnek nem tetsző megállapodásba az orosz felet a közvetlen tárgyalások folyamán.
A tárgyalások Lavrov szerint hamarosan folytatódnak és a felek nemsokára kölcsönösen visszaállítják diplomáciai képviseleteik korábbi létszámát, ami az elmúlt három év alatt kiutasítások miatt csökkent le.
Minden fontos információ az orosz-ukrán háborúról egy helyen.
Közvetítések, helyszíni tudósítások, összefoglalók, elemzések.