El a kezekkel a sajtótól! Támogatás!

Egymilliós várost foglaltak el a Ruanda által támogatott lázadók Kongóban

2025. február 16. – 21:32

Egymilliós várost foglaltak el a Ruanda által támogatott lázadók Kongóban
A ruandai támogatással működő M23 fegyveresei az elfoglalt Bukavuban – Fotó: Amani Alivasi / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Goma után a térség második legnagyobb városát, az 1,3 milliós Bukavut is lefoglalták a ruandai támogatással működő M23 csoport fegyveresei vasárnap – írta a BBC. A tuszi lázadók a százmillió lakosú Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK) keleti részén 2012 óta aktívak, a 14 milliós Ruanda biztosít nekik hátországot. Ruandában a lakosság 85 százalékát a hutuk adják, de a lakosság 14 százalékát jelentő tuszik adják az ország vezető elitjét. Az ország 1994-ben véres polgárháborún esett át, a kisebbségi tuszik közül 800 ezret mészároltak le a hutuk néhány hét alatt.

A határ túloldalán azonban szintén él félmillió tuszi. Az ő védelmükre hivatkozva létrejött M23 bizonyíthatóan állami segítséget kap Ruandából működéséhez. Gomát egyszer már 2012-ben is elfoglalta a szervezet, később a várost visszaszerezték a KDK erői. Február elején vette be az M23 a várost újra, beszámolók szerint lényegében harc nélkül. A fegyvereseket a város lakosságának egy része örömmel üdvözölte, de a központi hatalom azt javasolta, maradjanak otthonaikban, hogy biztonságban legyenek a megszállóktól. Egy névtelenséget kérő szemtanú a BBC-nek azt mondta, hogy a város fiataljai, köztük gyerekek is sokan fegyvert ragadtak és fosztogatásba kezdtek.

A térség gazdag aranyban és tantálban. Utóbbi a mobiltelefonok kondenzátoraihoz használják. A KDK adja a világ kobalttermelésének 70 százalékát is, ezt az akkumulátorokhoz fontos ritka földfémet azonban az ország déli részében termelik ki, távolabb a mostani harcoktól.

Az ország ásványi kincseihez is köthető konfliktusról ebben a cikkünkben olvashat bővebben.

A KDK vezetése Ruandát okolja a lázadásért, szankciókat követelve a szomszédos országgal szemben. A ruandai elnök szerint azonban az ország biztonsági érdekei indokolják az M23 működését a határ túloldalán, mivel a KDK képtelen fellépni a Ruandát fenyegető FLDR-rel szemben. A Ruandai Felszabadításának Demokratikus Erői nevű szervezet hutu fegyveresekből áll, amely célul tűzte ki a ruandai tuszik kiűzését – ami azt jelenti, hogy a harminc évvel ezelőtti etnikai mészárlás megismétlődése valós veszély a térségben.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!