Magyar királyi unoka temetkezési ékszerei is előkerültek Litvánia legfőbb katedrálisának pincéjéből
2025. január 10. – 10:52
frissítve
86 éven át rejtőzködő királyi temetési ékszerek kerültek elő Vilnius katedrálisából – írta a litván Lrt. A Szent Szaniszló és Szent László székesegyház hosszú időn át királyi temetkezési hely volt a Lengyel-Litván Unió évszázadai alatt, így magyar királyok leszármazottait is őrzi. A most megtalált kincsek egy része a Habsburgok közül magyar koronát elsőként megszerző Albert unokájához köthetők, Sándor lengyel királyhoz, aki 1501–1506 között ült a trónon, de már 1492-től Litvánia nagyfejedelme volt. Az ő édesanyja Habsburg Erzsébet, azaz már említett, a magyar koronát 1437-től haláláig, 1439-ig viselő Albert lánya.
A most megtalált kincsek között temetkezési korona, gyűrű, királyi koporsóhoz tartozó felirattal díszített tábla volt, amelyeket 1939-ben, a II. világháború kitörésekor rejthettek el a székesegyház pincéjében.
Sokan abban reménykedtek, hogy előkerül a litván történelem meghatározó uralkodója, Vytautas sírja, de a koporsójára utaló kincs nincs a leletek között, ám így is nagy értéket jelentenek.
Ugyanakkor már megkezdődött a vita arról, kié az érdem a leletek felkutatásáért. A székesegyház magának tudja a sikert, ám egy restaurátor, Saulius Poderis szerint ő már tíz éve sejtette, hogy a falak mely részében lehetnek a kincsek, ám nem kapott engedélyt a kibontásukra.
A vilniusi püspökség szerint azért nem működtek együtt Poderisszel, mert 2014-ben érintett lehetett egy illegális régészeti munkálatban. Azt ugyanakkor a litván kulturális örökség hatósága is elismerte, hiba volt, hogy a fal kibontásánál nem volt ott a hatóság egyetlen szakembere sem.”