A szélsőjobboldali Herbert Kickl kapott kormányalakítási megbízást Ausztriában

2025. január 6. – 14:26

frissítve

A szélsőjobboldali Herbert Kickl kapott kormányalakítási megbízást Ausztriában
Herbert Kicklt, a jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke távozik az Alexander van der Bellen osztrák államfővel tartott megbeszéléséről Bécsben 2025. január 6-án – Fotó: Max Slovencik / MTI / EPA

Másolás

Vágólapra másolva

Hétfő reggel találkozott Bécsben Alexander Van der Bellen osztrák elnök Herbert Kickllel, a Szabadságpárt (FPÖ) vezetőjével, akit az elnök megbízott az új kormány megalakításával, írja a Politico. A lap szerint ha Kickl lesz Ausztria új kancellárja, az azt jelentené, hogy a második világháború vége óta először áll az ország élén szélsőjobboldali politikus.

A találkozó előzménye, hogy szombat este megszakadt a tárgyalás az osztrák kormánykoalíció két megmaradt pártja, az Osztrák Néppárt (ÖVP) és a szociáldemokrata SPÖ között, Karl Nehammer kancellár pedig bejelentette a lemondását. Nehammer szerint hosszan tárgyaltak és próbáltak megállapodni, de szerinte pártja nem volt hajlandó belemenni olyan alkukba, amelyek rontanák az osztrák gazdaság teljesítményét és új adók bevezetésével járnának. Az SPÖ szerint viszont a Néppárt a dolgozók és nyugdíjasok kárára akarta betömni a költségvetés hiányát, ami számukra elfogadhatatlan volt. A Neos nevű liberális párt már korábban, pénteken visszalépett a hárompárti koalíciós tárgyalástól, melyet azért kezdtek el, hogy megelőzzék az FPÖ kormányalakítását.

Van der Bellen a hétfői találkozó után azt nyilatkozta, Kickl megtalálhatja a helyzetre „az életképes megoldást”, ezért arra kérte, hogy kezdeményezzen az ÖVP-nél a kormányalakítási tárgyalásokról. Egy nappal korábban az ÖVP új vezetője, Christian Stocker azt nyilatkozta, pártja „nem utasíthatja el” a tárgyalásokat az FPÖ-vel.

A szélsőjobboldali politikus Orbán Viktor szövetségese, októberben pártja és Orbán Bécsben közös nyilatkozatot írtak alá, melyben a felek kijelentették, hogy együttes erővel küzdenek Európa központosítása ellen, hogy Brüsszel politikai súlyának csökkentésével erősödhessen a demokrácia tagállamokban. A migráció elítélése és „a világban zajló háborúk” befejezése szintén helyet kapott a nyilatkozatban. Orbán Viktor szóvivője szerint a nyilatkozat célja az is volt, hogy megerősítse Magyarország és Ausztria baráti és jószomszédi kapcsolatait.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!