Donald Trump a TikTok betiltása helyett most már inkább „politikai megoldást” keresne
2024. december 28. – 07:40
Donald Trump leendő amerikai elnök arra kérte az Egyesült Államok legfelsőbb bíróságát, hogy függessze fel a TikTok betiltásáról szóló törvényt. Azért, hogy ő hivatalba lépése után tudjon „politikai megoldást” találni a kérdésre.
Idén hoztak arról törvényt az Egyesült Államokban, hogy a TikTokot tulajdonló kínai ByteDance-nek el kell adnia a tulajdonrészét, különben betiltják az applikációt minden felületen. Erre január 19-ig kapott haladékot a cég, de a Joe Biden által aláírt törvény további 90 nap türelmi időt enged, hogy megfeleljenek az előírásnak. A törvényhozók Shou Chew-nak, a TikTok vezérigazgatójának is levelet küldtek, amelyben felszólították a TikTok eladására.
A TikTok megtámadta a törvényt, mivel azt alkotmányellenesnek ítélték meg, de a panaszukat lesöpörte a bíróság. A TikTok ezután a legfelsőbb bírósághoz fordult, Trumphoz hasonlóan azt kérve, hogy a január 19-i határidőt függesszék fel. Ha a bíróság ezt nem fogadja el, január 19-én, Trump hivatalba lépése előtt egy nappal betiltják a TikTokot.
Trump kiállása a TikTok mellett egy jelentős fordulat, 2020-ban még blokkolni próbálta az alkalmazást. A Guardian szerint ez is arra utal, hogy a TikTok jelentősen segíthette Trumpot az elnökválasztási kampányban. Trump nemrég találkozott is a TikTok vezérigazgatójával, ekkor kijelentette: támogatja, hogy a platform még legalább egy darabig működjön az Egyesült Államokban.
Márciusban Trump már azzal érvelt a törvény megszavazásával szemben, hogy bár egyetért azzal, hogy a TikTok nemzetbiztonsági fenyegetést hordoz az Egyesült Államok számára, de úgy vélte, hogy ugyanúgy nemzetbiztonsági kockázatot jelent a Facebook, amely véleménye szerint előnyhöz jutna a kínai közösségi oldal betiltása révén.
A kínai közösségi videóalkalmazás használata az amerikai kormányzati eszközökön már jelenleg is tilos, ahogy számos szövetségi állam kormányzatának informatikai eszközein sem engedélyezett a TikTok. A kínai social media cég ma már a legnépszerűbb applikáció a nyugati fiatalok körében, azonban egyre több helyen jelent nemzetbiztonsági kockázatot.
Romániában például egyre valószínűbb, hogy a cég valószínűleg orosz befolyással szándékosan befolyásolta az elnökválasztási kampányt, amelynek köszönhetően egy nyíltan oroszpárti, Putyin-rajongó influenszer nyert, de azokat az eredményeket azóta megsemmisítették, és új választást írtak ki.