Kiadtuk Németországnak a férfit, aki a budapesti antifa-támadások elkövetőit kiképezte

2024. december 26. – 13:23

Másolás

Vágólapra másolva

Magyarország kiadta Németországnak Tobias E.-t, a Hammerbande nevű szélsőbaloldali csoport egyik tagját, – írja az Mfor a német Die Tageszeitungra hivatkozva.

A német hatóságok a férfit hétfőn tartóztatták le a frankfurti repülőtéren, Tobias E. jelenleg előzetes letartóztatásban van, és az ellene felmerült újabb vádak ügyében folytatják a nyomozást. E. korábbi sajtóértesülések szerint a csoport tagjainak kiképzésében is részt vett és közvetlen szerepet játszott a 2023 februárjában Budapesten végrehajtott, ideológiai alapú támadásokban, amelyek során szélsőjobboldali személyeket vertek össze szélsőbaloldaliak a kitörés napi gyűlések alkalmából.

A támadások után néhány nappal E.-t egy társával együtt egy következő, tervezett bántalmazás helyszínéről való menekülés közben fogták el. Beismerte bűnösségét, de a rá első fokon kiszabott hároméves fegyházbüntetés ellen fellebbezett. A másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla enyhítette a büntetését 1 év 10 hónapra, amibe már beszámították az előzetes letartóztatás idejét, ám feltételes szabadlábra helyezését a magyar bíróság elutasította.

Németország további bűncselekmények miatt kérte Magyarországtól E. kiadatását, köztük egy 2019-es támadás miatt, amelyben szintén szélsőjobboldali tüntetőket bántalmaztak súlyosan. Az ügy részét képezi a Lina E. által vezetett állítólagos bűnszervezet elleni szélesebb körű nyomozásnak, amelyben több tagot is elfogtak, köztük Johann G.-t 2024-ben Türingiában.

Az antifa-támadások ügyében fordított irányú kiadatási procedúrák is zajlanak, novemberben derült ki, hogy a magyar hatóságok egy Németországban elfogott német, illetve egy Franciaországban elfogott albán állampolgár kiadatásának ügyében egyeztetnek. A budapesti nyomozók 18 feltételezett elkövetőt azonosítottak a 2023 év eleji ügyben. Egyikük az az Ilaria Salis, 40 éves általános iskolai tanárnő volt, akinek májusban meg is kezdődött a bírósági tárgyalása Budapesten, de a folyamat nem ment végig, mert Salist vezető helyre rakta az EP-listájára az olasz szélsőbaloldali párt, és miután átvitték a bejutási küszöböt, bekerült az Európai Parlamentbe. A magyar kormány azóta kérte, vonják meg Salis mentelmi jogát, hogy visszaküldhessék a börtönbe.

Ugyanazon a februári napon, amikor a fenti támadások történtek, szélsőjobboldaliak is támadtak meg baloldali ellentüntetőket. Viszont míg az előbbi eseteket közösség tagja elleni erőszakos cselekedeteknek minősítette a rendőrség, azt, amikor szélsőjobboldaliak támadtak meg antifasisztákat és járókelőket, csak garázdaságnak, illetve súlyos testi sértésnek.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!