Szerbiában egyetemeket foglalnak el a rendszer ellen tiltakozó fiatalok

2024. december 19. – 16:02

Szerbiában egyetemeket foglalnak el a rendszer ellen tiltakozó fiatalok
A belgrádi egyetem diákjainak tüntetése Belgrádban 2024. december 13-án – Fotó: Marko Djurica / Reuters

Másolás

Vágólapra másolva

Hét héttel a nyáron átadott, felújított újvidéki vasútállomás előtetejének 15 halálos áldozatot követelő leszakadása után sem csillapodik a felháborodás Szerbiában, ahol a héten már Belgrád, Újvidék és Kragujevac és Niš összes felsőoktatási intézményeit blokád alá vették az egyetemi vezetések támogatását élvező, a történtek teljes körű feltárását és a felelősök megbüntetését követelő hallgatók. Mozgalmukhoz a héten már vagy harminc középiskola diákjai, gazdák és hírességek is csatlakoztak.

A tiltakozók Miloš Vučević miniszterelnök és Milan Đurić újvidéki polgármester lemondását is követelik. A tiltakozók szerint a tragédia valódi oka az országban mindent átszövő korrupció. Megmozdulásaik így idővel a korrupció és a fontos közügyek, például az oktatás vélt elhanyagolása miatti, általános kormányellenes mozgalommá nőtték ki magukat.

A szerb kormány egyelőre szemmel láthatóan nem tud mit kezdeni a népharaggal, pedig már sok mindennel próbálkoztak. A kormány több tagja, és Aleksandar Vučić szerb elnök is azzal vádolta az egyetemistákat, hogy „belülről és kívülről is” kapnak pénzt azért, hogy megdöntsék a kormányt.

Ez nem vált be, a hallgatók kitartottak, és még többen csatlakoztak hozzájuk, Vučić hirtelen bejelentette, hogy a kormány weboldalán közzéteszik az újvidéki vasútállomás felújításával kapcsolatos teljes dokumentációt. Ahogyan azt mi is megírtuk, az elnök beszédében azt állította: „összeszedtem mindent, elhoztam mindent amit találtam”, és 185 dokumentumról beszélt, a Forbes szerint viszont az ügyészség ennél jóval több, 857 iratot foglalt le.

Bár Vučić szerint ezzel teljesítette a diákok követeléseit, „újabbakat” pedig nem kívánt elfogadni, az egyetemisták szerint korántsem teljesült minden követelésük. A teljes iratanyag nyilvánosságra hozatalán túl a tüntetéseken előállított és letartóztatott összes fiatal elleni minden vád ejtését, az egyetemistákra és tiltakozókra támadók elleni bűnvádi eljárást, illetve az állami felsőoktatási intézmények fenntartására szánt költségvetési források húsz százalékos emelését is követelik, emiatt folytatják a tiltakozásukat.

Újabb és újabb egyetemek hallgatói csatlakoztak hozzájuk, ahogy az „Állj meg, Szerbia!” (Zastani Srbijo!) szervezet felhívásához is sokan csatlakoznak azzal, hogy péntekenként 11.52-kor, vagyis az előtető leomlásának időpontjában megállnak és megemlékeznek a 15 áldozatról. Számos középiskolában ilyenkor csendes megemlékezésre az iskola elé vonulnak a diákok, de több autós is félreállt már az úton péntekenként ebben az időpontban, így vállalva szolidaritást a tiltakozókkal.

Szerdán a dél-szerbiai nagyváros, Niš városi közgyűlésében tiltakozó egyetemisták fütyülték ki Slavica Djukić Dejanovićot, az ország oktatási miniszterét, aki egy, az oktatás tervezett reformjáról szóló nyilvános vitára érkezett a városba. A vita végül félbeszakadt, Dejanović pedig hangos pfujolások kíséretében sietve elhagyta a termet. A hallgatókat tanáraik is támogatják, a niši egyetem filozófiai karának dékánja például azt mondta, hogy „a vezetőség és a professzorok a diákjaik előtt, mögött, mellett állnak”. „Milyen érdekes, hogy az elmúlt évek során nem jutott eszébe (a miniszterasszonynak) idejönni és megkérdezni, hogy milyen problémáink vannak” – tette hozzá.

Az indulatokat az is csak tüzelte, hogy a tragédia után három hét telt el az első őrizetbe vételekig, november 21-én 11 személyt tartóztattak le a hatóságok, köztük Jelena Tanaskovićot, aki az állami tulajdonban lévő vasúttársaság infrastruktúráért felelős vezetője volt. Letartóztatták az Energetikáért és Infrastruktúráért felelős minisztert, Goran Vesićet, aki a tragédia után ugyan lemondott posztjáról, de közölte, hogy nem érzi magát felelősnek.

Vesić néhány nappal a letartóztatása után éhségsztrájkba kezdett, ezután szívbetegségére hivatkozva kórházba szállították. Ekkor mondta Vučić elnök, hogy Vesić a barátja, neki pedig nem szokása lemondani a barátairól. Nem sokkal később a bíróság szabadlábra helyezte Vesićet, akit így haza is engedték a kórházból, bár az ellene zajló eljárást nem függesztették fel.

Vučić a múlt héten végül korbács helyett már mézzel is próbálkozott, kedvezményes lakásvásárlási hitelt jelentett be, amelyet a kormány kizárólag a fiataloknak dolgozott ki. A programban egy 75 ezer euró (durván 31 millió forint) értékű lakás megvásárlásához elég lenne ezer euró (414 ezer forint) önrészt letenni, „és máris tiéd a lakás”.

Mint látható, ez sem hatotta meg az egyetemistákat, ahogy a szórványos erőszak sem. Belgrádban és Újvidéken is megesett, hogy autó hajtott szándékosan a tüntetők közé, és tettleg is támadtak már egyetemistákra, közben viszont a társadalom egyre szélesebb rétegei csatlakoznak a diákokhoz. Szerveztek már útlezárást gazdák is, és számos népszerű színész és zenész is rendszeresen megjelenik a tüntetéseken. Csütörtök reggel például korunk tán legnagyobb szerb szupersztárja, a teniszező Novak Djoković is az egyetemisták mellé állt.

„Mivel mélyen hiszek az ifjúság erejében, és a jobb jövő iránti vágyukban, fontosnak tartom, hogy hallatszódjon a hangjuk. Szerbiának óriási potenciálja van, a legnagyobb erejét pedig a tanult ifjúsága képviseli. Mindannyiunknak megértésre és tiszteletre van szükségünk. Veletek vagyok! Novak”

– írta az X-en.

Habár Aleksandar Vučić elnök korábban azt mondta, ha egy népszavazáson erre kérnék, hajlandó lenne lemondani, nemrég már azt nyilatkozta: „Élvezem a politikai tüntetéseket mert erőt, energiát adnak nekem, és tovább inspirálnak, hogy küzdjek Szerbiáért”.

Az újvidéki tragédia után határozatlan időre elhalasztották a Budapest-Belgrád vasútvonal szerbiai szakasza, a Belgrád-Újvidék-Szabadka vasútvonal novemberre tervezett átadását. A vajdasági Szabad Magyar Szó beszámolója szerint a vasútvonal menetrendjének kiadásában illetékes szerb vasúti társaság, a Srbijavoz ugyan nem ad tájékoztatást a vonal várható megnyitásáról, Vučić elnök az Informer televíziónak adott nyilatkozatában arra utalgatott, hogy „nem reális, hogy az első gyorsvonat február, március előtt elinduljon”, mert a szakasz átadása előtt a projekt részeként felépült összes vasútállomást átvizsgálják.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!