Izrael már az iráni nukleáris létesítmények elleni csapásra készül

2024. december 13. – 09:57

Másolás

Vágólapra másolva

Az elmúlt napokban Izrael igyekezett a lehető legtöbbet kihozni az Irán regionális befolyásának hanyatlásáról is árulkodó szíriai fejleményekből.

  1. A múlt hétvége óta folyamatosan bombázza az Aszad-rezsim összeomlásával ideiglenesen gazdátlanná vált szíriai rakétakészletet, a légierő (egyébként roppant elavult) gépeit, a haditengerészet hajóit és más, Izrael ellen a bizonytalan jövőben talán felhasználható fegyvert. Izrael szerint Szíria „stratégiai fegyverkészletének” 85 százalékát sikerült megsemmisíteni.
  2. A Szíriában uralkodó bizonytalan helyzetre hivatkozva megszállta a Golán-fennsíkon húzódó ENSZ demilitarizált zónát, illetve a Hermon-hegy szíriai oldalát. Jiszráél Katz védelmi miniszter pénteken azt mondta, a megszálló csapatok minimum a tél végéig maradnak, és utasítást is adott a téli körülményekre való felkészülésre. Közben Franciaország után már az Egyesült Államok is felszólította a zsidó államot a visszavonulásra; a nemzetközi közösség a Golán-fennsík vagy Ciszjordánia példája alapján jó okkal tarthat attól, hogy Izrael a szíriai káoszt kihasználva saját területét akarja gyarapítani.
  3. Csütörtökön az izraeli légierő bejelentette, hogy az iráni nukleáris létesítmények elleni támadásra készül; a hírszerzés szerint ugyanis Teherán szövetségi rendszerét ért súlyos csapások miatt atomprogramja felpörgetését tervezi, azaz Irán számára kézzelfogható közelségbe kerül a nukleáris fegyver. Izrael a nukleáris programhoz közvetve kapcsolható létesítményeket már az októberi támadássorozatban is megsemmisített.

Az Aszad-rezsim bukása utáni Szíria kilátásairól itt olvashat, az ország különböző ellenőrzési- és befolyási szféráit pedig ezen a térképen ábrázoltuk:

Grafika: Lerch Julcsi / Telex
Grafika: Lerch Julcsi / Telex

Magyar idő szerint péntek hajnalban az amerikai Wall Street Journal publikálta azon értesülését, miszerint Donald Trump nemzetbiztonsági csapata azon dolgozik, hogyan lehetne Iránt eltéríteni az atomfegyver kifejlesztésétől. A „Maximális Nyomás 2.0” koncepció az újabb gazdasági-pénzügyi szankciók mellett az iráni nukleáris létesítmények elleni preventív csapásokat is lehetségesnek tart.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!