Túlélte az ellene kezdeményezett impeachmentszavazást a dél-koreai elnök

2024. december 7. – 15:01

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Jun Szogjol dél-koreai elnök szombaton túlélte az ellene kezdeményezett impeachmentszavazást (alkotmányos vádeljárást), miután a kormánypárt képviselői bojkottálták a voksolást.

Az elmúlt napok politikai drámája tovább folytatódott Dél-Koreában, amikor több képviselő elhagyta a parlament épületét a szavazás előtt, amely Jun elnök rövid életű statáriumának bevezetése miatt indult volna ellene. Mindössze ketten maradtak a teremben, és az egyetlen visszatérő kormánypárti képviselő a vádemelés ellen szavazott – írja a CNN.

Az ülésterem előtt ellenzéki képviselők kiabáltak, felszólítva a bojkottálókat, hogy térjenek vissza a szavazásra, közben „gyávának” nevezték őket. Eközben a Nemzetgyűlés előtt hatalmas tömeg gyűlt össze, követelve Jun elnök lemondását.

Jun elnök heves kritikákkal néz szembe, miután váratlanul statáriumot hirdetett Dél-Koreában – egy olyan lépést, amelyre több mint négy évtizede nem volt példa az országban. A döntés széles körű felháborodást váltott ki, és órákon belül vissza is kellett vonni, miután parlamenti képviselők a katonai blokád ellenére behatoltak az ülésterembe, és egyhangúlag eltörölték a rendeletet.

Az ellenzéki képviselők már be is nyújtottak egy újabb impeachmentindítványt, amelyről december 11-én, szerdán szavazhatnak.

Tüntetést tartottak a dél-koreai elnök, Jun Szogjol (Yoon Suk Yeol) elleni impeachment követelésére. Az elnök korábban statáriumot hirdetett, amelyet néhány órával később visszavontak. Az eseményre Szöulban, a Nemzetgyűlés épülete előtt került sor, 2024. december 7-én. – Fotó: Kim Hong-ji (Reuters)
Tüntetést tartottak a dél-koreai elnök, Jun Szogjol (Yoon Suk Yeol) elleni impeachment követelésére. Az elnök korábban statáriumot hirdetett, amelyet néhány órával később visszavontak. Az eseményre Szöulban, a Nemzetgyűlés épülete előtt került sor, 2024. december 7-én. – Fotó: Kim Hong-ji (Reuters)

Kim Szanguk, az egyetlen kormánypárti képviselő, aki szavazott, elmondta, hogy bár személyesen nem tartja Jun elnököt méltónak a tisztségre, pártja véleményét követve szavazott a vádemelés ellen. Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az elnök szavai – miszerint a pártra bízza a politikai helyzet stabilizálását – valóra válnak.

Az ellenzéki Kim Dzsunhjung szerint viszont Jun elnök „vége van”, és az ország érdeke azt kívánja, hogy minél előbb lemondjon vagy leváltsák.

Szombaton Jun először szólalt meg a statárium körüli botrány óta, és nyilvánosan bocsánatot kért. Rövid beszédében kifejtette, hogy a statárium bevezetését kétségbeesett lépésként hozta meg, de elismerte, hogy ezzel aggodalmat és kényelmetlenséget okozott a dél-koreai állampolgároknak.

„Nem fogom elkerülni a jogi és politikai felelősséget” – mondta, hozzátéve, hogy nem lesz még egy kísérlet a statárium újbóli bevezetésére.

A helyzet tovább súlyosbodott, amikor kiszivárgott, hogy Jun állítólag egy „letartóztatási listát” állított össze a statárium idején, amelyen politikai ellenfelei és kritikusai – köztük Han Donghun, a kormánypárt vezetője is – szerepeltek. Han pénteken már maga is az elnök felfüggesztését követelte, mondván, hogy Jun képtelen ellátni feladatait, és az országnak „súlyos veszéllyel” kell szembenéznie, amíg hivatalban marad.

Bár Jun elkerülte a szombati impeachmentet, politikai jövője továbbra is bizonytalan. A kormánypárt vezetője szerint az elnök lemondása „elkerülhetetlen”. A statárium rövid időre történő bevezetése mély sebeket ejtett az országon, amely még mindig küzd a katonai diktatúrák emlékével és a demokratikus vívmányok védelmével.

A CNN szerint az elkövetkező napok döntő jelentőségűek lehetnek Dél-Korea politikai stabilitása szempontjából, ahogy a parlament újra mérlegeli az impeachment lehetőségét.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!