Három nappal a meglepetésszerű offenzívájuk után a szíriai ellenzéki erők behatoltak az ország második legnagyobb városába, Aleppóba – ez először történt meg azóta, hogy a kormányerők 2016-ban visszafoglalták a várost, írja a CNN.
Az Aszad-rezsim elleni felkelők szerdán öt éve nem látott méretű offenzívába kezdtek Szíriában. Az egykor az al-Káida szíriai alvállalkozójának számító Hajat Tahrír as-Sám dzsihadista szervezet és Törökország gyámsága alatt álló iszlamista milíciák az ország északnyugati részén található Aleppó és Idlíb tartományokban intéztek támadást a kormányerők ellen, akik korábban légicsapásokkal akarták elrettenteni ellenségeiket.
Péntek estére a lázadók elérték Aleppó központját, és egy a CNN által megszerzett felvételen már az látható, amint ellenzéki milíciák a saját zászlóikat lengetik egy központi téren. Egy másik videón Bassel al-Aszad, Aszad elnök elhunyt testvérének szobránál láthatók harcosok. A kétmilliós Aleppó sokáig a szíriai ellenzék fellegvára volt, a kormányerők éveken át tartó harcok során orosz segítséggel foglalták vissza. Az elfoglalt város így most a radikális dzsihadista Hajat Tahrír as-Sám uralma alá kerülhet.
A londoni székhelyű, kiterjedt szíriai aktivista hálózattal rendelkező OSDH az MTI szerint azt jelentette, hogy 2016 óta most először orosz katonai gépek légitámadást hajtottak végre az északnyugat-szíriai nagyváros ellen. A Hajat Tahrír as-Sám (HTS) és a vele szövetséges lázadó szervezetek elfoglalták Aleppó nagy részét, valamint kormányépületeket és börtönöket.
Az újonnan alakult fegyveres ellenzéki koalíció, a Katonai Műveleti Parancsnokság azt közölte, hogy a rezsim erőivel és az iráni milíciákkal folytatott heves összecsapások után elfoglalták a szíriai kormány katonai tudományos kutatóközpontját Aleppó külvárosában. Korábban tüzérségi lövedék csapódott be az Aleppói Egyetem diákszállójába, a támadásban négy ember meghalt.
A szerdán indított offenzívában 311 ember halt meg, közöttük a HTS és a szövetségesei 183 fegyverese, a kormányhadsereg 100 katonája és tagja, valamint 28 polgári személy az OSDH adatai szerint. Az ENSZ szerint az offenzíva miatt 14 ezer ember menekült el otthonából.