Órákon belül bejelenthetik a libanoni tűzszünetet
2024. november 26. – 15:51
Ahogy hétfőn írtuk, küszöbön áll a fegyverszünet Izrael és a Libanon egy részét uraló Hezbollah terrorszervezet között. Azonban hiába ül össze kedden az izraeli kormány, hogy esetleg rábólintson a fegyvernyugvásra, a harcok intenzitása nem apad.
Úgy tudni, ma este, magyar idő szerint 9 óra körül közös amerikai–francia bejelentés jöhet a fegyvernyugvásról, amin Nadzsib Mikati libanoni ügyvivő kormányfő is szót kap majd.
A Guardian arról ír, masszív légitámadásokat indított az izraeli légierő a libanoni főváros, Bejrút ellen kedden. Előtte Bejrút mintegy 20 negyedében szólították fel az embereket az izraeliek, hogy hagyják el a környéket a bombázások előtt. Izrael közölte, hat célpontot támadott a fővárosban, az egyikben libanoni források szerint menekültek tartózkodtak. Az egyik bejrúti légitámadásnak 3 halálos áldozata és 26 sérültje van libanoni források szerint.
Avi Majer, a Jerusalem Post lap korábbi főszerkesztője azt mondta a Guardiannek, nem példátlan, hogy egy ország hadereje fokozza a támadásokat egy tűzszünet előtt. A cél épp az, hogy mielőtt le kell állítaniuk a támadásokat, a lehető legtöbb katonai célt elérjék. A fegyverszünet lényege az lenne, hogy a Hezbollah kivonja erőit az izraeli határtól cirka 30 kilométerre északra, a Litáni folyó mögé, és az izraeli csapatok is elhagyják Libanont. Ha a Hezbollah mégis visszaszivárogna vagy támadna, az izraeliek válaszolhatnának rá.
Abdallah Bou Habib libanoni külügyminiszter jelezte, ötezer hivatásos libanoni katona (tehát nem a Hezbollah milicistái) áll készen, hogy a tűzszünet életbe lépésekor bevonuljon a területre, és biztosítsa a tűzszünet végrehajtását.
Izrael és a síita, Irán által is támogatott Hezbollah között október 8. óta zajlik a konfliktus, de a harcok idén szeptemberben váltak intenzívvé. Izrael arra hivatkozva fokozta katonai erőfeszítéseit, hogy 60 ezer, az északi határtól elmenekült polgára hazatérhessen a Hezbollah rakétafenyegetésétől megszabadulva. Azóta Izrael lefejezte a szervezetet, Haszán Naszrallah alapító-vezetőt és több más felsővezetőt is megölt, miközben korlátozott szárazföldi támadást is indított.
A libanoni hatóságok szerint a háborúban eddig 3750 ember halt meg, 15 600 megsebesült, valamint egymillió ember hagyta el az otthonát.