Küszöbön áll Izrael és a Hezbollah tűzszünete
2024. november 25. – 20:41
Nagyon közel áll a tűzszünethez Izrael és a libanoni síita terrorszervezet, a Hezbollah – írja a BBC izraeli és amerikai tisztviselőkre hivatkozva. A brit médium szerint kedden már összeülhet az izraeli kabinet, hogy tanácskozzon a fegyverszünetről.
A tervek szerint egy 60 napos fegyvernyugvás lépne életbe, a két hónap alatt az izraeli haderő kivonulna a megszállt dél-libanoni területekről, de a Hezbollah is elhagyná a térségben kiépített állásait. A vákuumba a roppant gyenge, de nyugati ígéretek szerint megerősítendő libanoni hadsereg nyomulna be – jellemző az ország állapotára, hogy ezt a térséget inkább az állam-az-államban szintű Hezbollah ellenőrizte évek óta.
Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő állítólag elvi szinten áldását adta a fegyverszünetre, a libanoni parlament házelnökhelyettese, Eliasz Bou Száb pedig szint azt mondta a Reutersnek, nincs komoly akadálya a fegyverek elhallgatásának. Kérdés volt egy ideig, ki fogja ellenőrizni a tűzszünetet, de erre összeáll egy öt ország képviselőiből verbuvált bizottság, amit az Egyesült Államok vezet, és Franciaország is benne van.
Izrael egyébként ragaszkodott ahhoz a jogához, hogy csapatai visszamenjenek Dél-Libanonba, ha úgy érzik, a Hezbollah visszaszivárog, vagy csak támadásra készül Izrael ellen. A terepen az ENSZ Libanoni Átmeneti Erejének (Unifil) és a libanoni hadseregnek kéne betartatni a tűzszünetet, de mint említettük, mindkettő gyenge.
Mindez a harcok intenzitásán nem változtatott, sőt a BBC szerint a felek hétfőn is hevesen támadták egymást. Előtte vasárnap a Hezbollah mintegy 250 rakétát lőtt ki Izraelre (állítólag mindet elfogta a légvédelem, bár több épület megrongálódott, több ember megsérült), miközben az izraeli légierő tovább bombázta a Hezbollah állásait országszerte – egy szombati bejrúti csapásban 29-en meghaltak. Sőt, Itamar Ben Gvir szélsőséges nemzetbiztonsági miniszter nagy hibának nevezte a tűzszünetet, és vallja, itt a történelmi esély a Hezbollah teljes megsemmisítésére.
Izrael és a Hezbollah tavaly október 8. óta lövik egymást, de a harcok idén szeptemberben váltak intenzívvé. Izrael arra hivatkozva fokozta katonai erőfeszítéseit, hogy 60 ezer, az északi határtól elmenekült polgára hazatérhessen a Hezbollah rakétafenyegetésétől megszabadulva. Azóta Izrael lefejezte a szervezetet, Haszán Naszrallah alapító-vezetőt és több más felsővezetőt is megölt, miközben korlátozott szárazföldi támadást is indított.
Izrael már kötött Libanonnal fegyverszünetet, az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1701-es határozatát szeretné a libanoni fél is betartatni most. Ennek értelmében az ún. Kék Vonaltól, azaz az izraeli-libanoni határtól északra, mintegy 30 kilométerig, a Litáni folyóig nem lehetne jelen a Hezbollah. Ezt nem tartotta be a terrorszervezet anno, a libanoniak szerint Izrael pedig megsértve a határozatot, rendszeresen katonai repüléseket végzett a libanoni légtérben.
A libanoni hatóságok szerint a háborúban eddig 3750 ember halt meg, 15 600 megsebesült, valamint egymillió ember hagyta el az otthonát.