Sürgős vizsgálatot rendelt el a brit hírszerzés, hogy kiderítsék, mit lőttek ki az oroszok Ukrajnára
2024. november 21. – 11:52
Tűzoltók dolgoznak az ukrajnai Dnyiproban, az orosz rakétacsapás helyszínén – Fotó: Ukrán állami rendkívüli helyzetek szolgálata / Reuters
Az orosz-ukrán háború legfontosabb hírei csütörtökön.
- Az ukrán légierő szerint Oroszország interkontinentális ballisztikus rakétát (ICBM) lőtt ki a területéről egy csütörtök reggeli támadás során. A támadás Dnyiprót érte, a város területi vezetője szerint ketten megsérültek. A támadásban megrongálódott egy fogyatékkal élők rehabilitációs központja, de ott nem jelentettek sérülteket. A brit hírcsatorna szerint ez az első alkalom, hogy Moszkva ilyen fegyvert vetett be a háborúban. Ukrajna közleményéből nem derül ki egyértelműen, hogy az interkontinentális ballisztikus rakéta mit célzott meg, és okozott-e kárt. (BBC)
- Oroszország hivatalosan nem erősítette meg, hogy interkontinentális ballisztikus rakétát lőtt ki, helyette az orosz védelmi minisztérium azt közölte, hogy a légvédelem lelőtt két brit Storm Shadow rakétát. A nagy hatótávolságú rakétákat Ukrajna szerdán lőtte ki oroszországi célpontokra. A brit kormány nem kommentálta a jelentéseket, de a védelmi miniszter szerint „Ukrajna harctéri fellépése önmagáért beszél”. (BBC)
- Volodomir Zelenszkij ukrán elnök azt írta az X-en és a Telegramon, hogy minden jellemző -például a sebesség és a magasság is – arra utal, hogy ICBM-ről van szó, de hozzátette, hogy még zajlanak a vizsgálatok. „Nyilvánvaló, hogy Putyin gyakorlótérnek használja Ukrajnát” – írta.
- Egy nyugati tisztviselő az amerikai ABC Newsnak, azt mondta, nem látni interkontinentális ballisztikus rakéta nyomát, helyette egy ballisztikus rakéta csapódhatott be, de még vizsgálják a rakéta részeit. (ABC News)
- A brit hírszerző szolgálat „sürgős” vizsgálatot indított, hogy ellenőrizze az ukrán állítást, miszerint Oroszország interkontinentális ballisztikus rakétát lőtt ki Ukrajnára a Dnyipro elleni támadás során. (BBC)
- Az interkontinentális ballisztikus rakétákat eredetileg a Szovjetunió és a Nyugat közötti hidegháború idején tervezték, amikor a nukleáris háborútól való félelem uralta a katonai doktrínát. A stratégiai fegyvereket nukleáris robbanófejek célba juttatására tervezték, de hagyományos robbanóanyaggal is felszerelhetők, és nagy sebességgel több ezer kilométert is képesek megtenni, ami megnehezíti az elfogásukat.
- A Kreml szerint Oroszország igyekszik elkerülni a nukleáris háborút, de a Nyugat felelőssége, hogy elkerülje a „provokatív akciókat”. „Nukleáris doktrínánkkal összefüggésben hangsúlyoztuk, hogy Oroszország felelősségteljes álláspontot képvisel az ilyen [nukleáris] konfliktusok megelőzésére irányuló maximális erőfeszítések tekintetében. Elvárjuk, hogy más országok is ugyanezt a felelősségteljes álláspontot képviseljék, és ne vegyenek részt provokatív akciókban” – idézte Dimtrij Peszkov Kreml-szóvivőt az orosz állami hírügynökség. (TASSZ)
- Az Egyesült Államok szerdán késő este újranyitotta kijevi nagykövetségét, amit jelentős légitámadás veszélye miatt zártak be egy nappal azután, hogy Ukrajna amerikai rakétákkal támadott egy Oroszországon belüli célpontot. Az ukrán katonai hírszerzés szerint Oroszország pánikot próbált kelteni azzal, hogy hamis online üzeneteket terjesztett a közelgő támadásról. (Reuters)
- Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter szerda este bejelentette, hogy a kormány légtérvédelmi eszközök telepítését rendelte el az ország északkeleti, Ukrajnához legközelebb fekvő részébe. A miniszter Facebookon közzétett videójában ezt azzal indokolta, hogy „az orosz-ukrán háború kiterjedésének minden eddiginél nagyobb, a háború a legveszélyesebb szakaszába lépett”. Részletek ebben a cikkben.