Egy kínai hajót is azonosítottak a svéd hatóságok azon a területen, ahol távközlési vezetékek szakadtak át a Balti-tenger alján

2024. november 20. – 18:41

Másolás

Vágólapra másolva

A svéd haditengerészet közölte, hogy pontosan tudják, hogy mely hajók tartózkodtak a balti-tengeri szabotázs területén – írja a Guardian.

A hétvége folyamán két tengerfenéken futó távközlési vezeték is meghibásodott: az egyik Finnországot kötötte össze Németországgal, a másik pedig Litvánia és Svédország között futott.

Svédország és Finnország potenciális szabotázsként vizsgálják az incidenseket, Svédország vezeti a nyomozást. A finn-német kábel helyszínén szerdán bizonyítékokat gyűjtöttek a svéd nyomozók. A haditengerészet illetékesei azt mondták, hogy az összegyűjtött információk titkosak a svéd rendőrség és ügyészség számára, de csaknem 100 százalékosan azonosították azokat a hajókat, amelyek a két kábelszakadás környékén voltak.

Dán tisztviselők közölték, hogy egy kínai teherhajó, a Yi Peng 3 Balti-tengerben horgonyzott, és mindkét kábel felett áthaladt vasárnap és hétfőn, abban az időszakban, amikor azok megsérülhettek. A hajó a nyugat-oroszországi Uszt-Luga kikötőjéből indult el. Az az orosz kormányos, aki november 15-én kivezette a hajót kikötőből, azt mondta a Guardiannek, hogy semmi szokatlan nem volt a fedélzeten.

A dán miniszterelnök, Mette Frederiksen kijelentette, hogy nem lepte meg a szabotázs lehetősége, a német védelmi miniszter, Boris Pistorius pedig azt mondta, hogy a cselekményt szabotázsnak tartja.

Oroszország tagadta, hogy köze lenne a kábelincidensekhez. Szerdán a Kreml kijelentette, hogy az ilyen vádak nevetségesek, és abszurd Oroszországot bizonyítékok nélkül vádolni. Az ügy mostani állásáról itt írtunk bővebben.

A Balti-tengeren egy adott időpontban körülbelül 4000 nagyméretű hajó halad át a víz alatti kábelek hálóján, amelyek adatokat, áramot és gázt szállítanak. Tavaly egy másik kínai hajó, a Newnew Polar Bear konténerhajóról derült ki, hogy a horgonyával megrongált egy Finnország és Észtország közötti gázvezetéket. A hatóságok nem közölték, hogy szándékosnak vagy véletlennek gondolták-e az esetet.

Arról, hogy miért tartott Európa már 2022-ben is a tenger alatti internetkábelek szabotázsától, ebben a cikkünkben írtunk bővebben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!