Putyin jóváhagyta: Oroszország nukleáris választ adhat, ha Ukrajna nyugati rakétákat vet be orosz területen
2024. november 19. – 11:16
Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden jóváhagyta az orosz nukleáris doktrína megújítását, ami alapján Oroszország megfontolhatja a nukleáris fegyverek alkalmazását, ha egy atomhatalom által támogatott hagyományos rakétatámadás érné, írja a Reuters. Oroszország hivatalos nukleáris doktrínájának megújítása lényegében a Kreml válasza Joe Biden amerikai elnök kormányának állítólagos döntésére, amely szerint engedélyezi Ukrajnának, hogy amerikai nagy hatótávolságú rakétákat lőjön ki Oroszországban.
„Bővült azon katonai fenyegetések listája, amelyek semlegesítése érdekében Moszkva megengedettnek tekinti nukleáris fegyverek alkalmazását” – olvasható a rendeletben, amit Putyin jóváhagyott. A megújított orosz doktrína a nukleáris fegyvereket az ország szuverenitásának védelmére szolgáló utolsó eszköznek nevezi.
Bővült az orosz nukleáris elrettentés hatálya alá tartozó államok és katonai szövetségek kategóriája. Ennek megfelelően bármely nem nukleáris állam által, de egy nukleáris ország részvételével vagy támogatásával elkövetett agresszió Oroszország elleni közös támadásnak minősül, írja a doktrína alapján az MTI.
A Washington Post vasárnap írta meg amerikai tisztviselők beszámolója alapján, hogy Biden engedélyezte, hogy Ukrajna egy nagy hatótávolságú amerikai fegyvert vessen be orosz területeken. Sem a Fehér Ház, sem a Pentagon, sem az ukrán elnöki hivatal nem kívánt nyilatkozni az ügyben.
Kijev régóta kért hozzájárulást kapott Washingtonból azzal, hogy – amerikai lapértesülések szerint – Joe Biden engedélyezte az Ukrajnának küldött ATACMS rakéták bevetését orosz területen lévő célpontok ellen is. Cikkünkben részletesen írtunk arról, hogy a döntés rövid távon nem változtatja meg alapjaiban az Oroszország Ukrajna elleni háborújának a menetét, de mindenképpen több szimbolikus gesztusnál. A nyugati fegyverek bevetésének lehetősége új szintet jelenthet Ukrajna védelmében, bár az engedély egyelőre szűkebb körű, mint amit Ukrajna szeretne.