Nem elég magas az átoltottság, új intézkedéseket hoznak Lengyelországban a gyermekbénulás ellen

2024. november 19. – 17:50

Másolás

Vágólapra másolva

A lengyel egészségügyi hatóságok fokozzák a gyermekbénulás elleni védőoltás beadását, miután kimutatták a vírust a varsói szennyvízben, írja az Associated Press. Az oltási programokért is felelős Egészségügyi Főfelügyelet nevű állami szerv közleménye azt írja, a vírus jelenléte nem feltétlenül jelenti azt, hogy az emberek meg is betegednek, de azok, akik nem kaptak gyermekbénulás elleni védőoltást, veszélyben lehetnek. Az oltottsági szint elmarad a vírus terjedésének megelőzésére ajánlott 95 százalékos szinttől, emiatt adott ki közleményt a felügyelet. Az új intézkedések között szerepel a varsói szennyvíz intenzívebb vizsgálata, az oltási készletek megújítása és a be nem oltott gyerekek listájának frissítése is.

A gyermekbénulás leggyakrabban fertőzött személytől származó hulladékkal való érintkezés, ritkábban szennyezett vízzel vagy élelmiszerrel terjed. A vírus főleg az 5 év alatti gyerekeket érinti. A legtöbb fertőzöttnek nincsenek tünetei, de súlyos esetekben a vírus behatolhat az idegrendszerbe, és órákon belül bénulást okozhat. Az Egészségügyi Világszervezet becslése alapján 200-ból egy gyermekbénulásos eset maradandó, általában lábat érintő bénuláshoz vezet.

A lengyelországi adatok alapján az ország hároméveseinek 86 százaléka van beoltva a vírus ellen. A vírus terjedése a gyerekek 95 százalékának beoltásával lenne megelőzhető, de az oltások beadatását megnehezítik az oltásellenes mozgalmak. Lengyelországban az utolsó gyermekbénulásos eset 1984-ben fordult elő.

Az Egészségügyi Világszervezet 2023-ban is gyermekbénulás-mentesnek nyilvánította Európát, de a vírus felszámolásának tanúsításával foglalkozó Európai Regionális Bizottság (RCC) nemrég aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy több országban is visszaesés tapasztalható a vírus elleni küzdelemben, ami veszélyezteti a régió státuszát.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!