A republikánusok megszerezték a többséget a képviselőházban is, Donald Trump bebiztosította a hatalmát
2024. november 13. – 21:16
A republikánusok bebiztosították hatalmi pozíciójukat Donald Trump új kormányában, a választási eredmények alapján a szenátusban és a képviselőházban is többségbe kerültek – írja a CNN.
Korábban a törvényhozás, azaz a kongresszus két háza esetén nagyon kiélezett küzdelmet jósoltak.
- A felsőház szerepét betöltő szenátusban (ahova minden tagállam két-két szenátort delegál) a szűk demokrata többség elvesztését és szintén szűkös republikánus többséget mondtak, ami bejött.
- Az alsóházban, azaz a képviselőházban (ahova minden tagállam lakosságarányosan delegál képviselőket) viszont a főbb kutatók azt várták, hogy a demokraták visszaszerzik a többséget ellenfeleiktől.
Úgy tűnik, ez utóbbi megdőlt. Így a republikánusokhoz került a végrehajtó és a törvényhozó hatalom is. Ezt még a konzervatív többségű legfelsőbb bíróság se nagyon tudja visszafogni. Mivel a legfőbb bírói testület tagjait is a szenátussal együttműködésben választja ki és nevezi ki az elnök, a szenátusi többséggel a jobboldal itt is tovább növelheti befolyását.
Mint korábbi cikkünkben írtuk, egy regnáló elnöknek nem mindegy, hogy az őt indító pártnak megvan-e a többsége a törvényhozásban. Egy törvénytervezetnek ugyanis hosszú utat kell bejárnia: el kell fogadnia a képviselőháznak és a szenátusnak is (illetve először azok vonatkozó bizottságainak), majd az elnök elé kerülhet aláírásra, aki esetleg visszadobhatja. Ha akár csak az egyik kamarában kisebbségbe kerültek volna a republikánusok, Donald Trump kénytelen lett volna kompromisszumokkal, kétpárti megállapodásokkal kormányozni.
Közben szerdán John Thune dél-dakotai szenátort választotta a republikánus többség az amerikai szenátus republikánus vezetőjének. A titkos szavazáson a 63 éves Thune legyőzte John Cornyn texasi és Rick Scott floridai szenátorokat. Thune így hivatalosan is többségi vezető lesz, amikor a törvényhozás felsőháza, az új szenátus január 3-án leteszi az esküt.