Hekkerbotrány rázza meg épp Olaszországot, volt miniszterelnök és államfő adatait is ellopták

2024. november 3. – 17:29

Hekkerbotrány rázza meg épp Olaszországot, volt miniszterelnök és államfő adatait is ellopták
A vatikáni Szent Péter tér – Fotó: Riccardo De Luca / Anadolu / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Óriási hekkerbotrány bontakozik ki éppen Olaszországban, egy korábbi miniszterelnök is szerepel a támadók befolyásos áldozatai között, derül ki a Politico cikkéből. Az adatlopás mögött egy Equalize nevű kiberbiztonsági cég áll, a hekkercsoport az elmúlt években több millió eurót zsarolt ki befolyásos emberektől, akiknek az adatait megszerezték.

Kormányzati rendszereket fertőztek meg

A céget és az akciót többek között Nunzio Samuele Calamucci vezette, aki korábban azt állította, hogy az Anonymus hekkercsoport tagjaként korábban sikeresen betört a Pentagon rendszerébe. Ezúttal azonban valamivel könnyebb dolga volt, ugyanis az Equalize fejlesztői kaptak egy adatbázis-kezelői megbízást a belügyminisztériumtól.

A vádirat szerint azonban amikor este lelassult az adatforgalom a minisztériumi szervereken, akkor a szakemberek rávetették magukat az azokon található, elképesztő mennyiségű bizalmas információra, és letöltötték több ezer befolyásos olasz állampolgár személyes adatait, sok esetben pénzügyieket is.

Az áldozatok között volt Sergio Mattarella olasz elnök és Matteo Renzi korábbi miniszterelnök, de jelenlegi kormánypárti politikusok adatai is kiszivárogtak.

Keddig már négy embert letartóztattak, és további 60 ellen nyomozás indult – köztük van Leonardo Maria Del Vecchio, a már elhunyt Luxottica-alapító milliárdos, Leonardo Del Vecchio fia is. Az eset komoly fejtörést okozhat Giorgia Meloni kormányának, ami most kénytelen magyarázkodni – és át kell nézniük a biztonsági rendszereket.

Az Equalize valójában egy magánnyomozó cég, amit egy korábbi rendőr, Carmine Gallo vezet, de a cég Enrico Pazzali üzletember tulajdonában van. Az ő ügyvédei azt állítják, hogy Pazzalinak semmi köze az esethez. Calamucci és társai egy vírust juttattak a kormányzati rendszerbe, amivel távolról is hozzáfértek a szerverekhez.

Az egyik feltört adatbázis például gyanús pénzügyi tevékenységeket mentett el, egy másik, ami az adóhatósághoz tartozott, banki ügyleteket, rezsiszámlákat, jövedelemigazolásokat figyelt, egy harmadikra pedig rendőrségi nyomozások anyagai kerültek fel. Egy lehallgatott beszélgetésben a hekker azzal büszkélkedett, hogy

800 ezer ember adatait szerezte meg, amiket 2019 márciusa óta eladott olyan ügyfeleknek, akik azokat vállalkozók és politikusok zsarolására használták.

A hekkercsoport a vád szerint több mint 3,1 millió eurót gyűjtött így össze.

Egyelőre a cégvezető Gallot, Calamuccit, Massimiliano Camponovo magánnyomozót és Giulio Cornellyt, egy tech- és kiberbiztonsági cég tulajdonosát tartóztatták le. Csütörtökön már tartottak egy bírósági meghallgatást, de egyikőjük sem válaszolt kérdésekre. Gallo – ügyvédje szerint – tagadja a vádakat, de hajlandó „gyümölcsöző tárgyalást” folytatni a nyomozókkal, ha már látta a jogi dokumentumokat. Calamucci is hajlandó tisztázni dolgokat, ha megismeri az ügy hátterét, de ügyvédje szerint a vádak egy része lehetetlen.

A vád szerint a vírus mellett Calamucciék belsős emberektől is kaptak segítséget, így az ellenzék arra is választ követel Melonitól, hogy mekkora felelősség hárul az államigazgatásra.

Összefutnak a nemzetközi szálak

A cég évek óta bányászta a minisztériumi adatokat, de rendőrségi lehallgatások alapján az ügy nem áll meg Olaszország határainál. Ezek szerint több külföldi vevő is érdeklődött a milánói cég által begyűjtött bizalmas információkról.

2023 februárjában például két izraeli Moszad-ügynök is járt a cég irodájában, akik egy 1 millió euró értékű nyomozással bíták meg a céget. Gallóéknak több orosz állampolgár pénzügyi tevékenységét kellett volna felgöngyölíteniük. Pontosabban ki kellett deríteniük, hogy milyen úton jut el a pénz az orosz elittől a Wagner-csoportig. A megszerzett információt a szerződés szerint a Vatikánnak kellett elküldeniük.

Azt nem tudni, hogy miért, vagy hogy hogy kerülnek össze az oroszok, Izrael és a Vatikán, ahogy azt sem, hogy jutottak el a – most már gyanítottan – kétes ügyletekbe is belekóstoló olasz nyomozócéghez.

Az izraeli ügynökök nem is csak pénzt, hanem információt is felkínáltak: az Európai Parlamentet megrengető Katargate korrupciós ügy „eredeti dokumentumait”, valamint olyan információt, ami segített volna az Equalize egyik állítólagos ügyfelének, az Eni olasz energiaipari vállalatnak. Ezek elvileg arról szóltak, hogy olasz cégek illegálisan iráni gázt szállítanak. Az Eni annyit megerősített a Politicónak, hogy korábban felbérelték az Equalize-t, hogy nyomozásukkal segítsék a „stratégiáját és védelmét különböző büntető- és polgári ügyekben”, de állításuk szerint nem tudtak a cég vádban megfogalmazott illegális tevékenységéről. Emellett közleményben jelezték, hogy az ő rendszereiket nem érte támadás.

Kiszivárgott dokumentumok szerint Calamucci többször is beszélt arról, hogy több tucat hekker segíti az angol Colchesterből, emellett amerikai és litván szervereket is használtak, mert úgy érezték, hogy így kevésbé sebezhetőek. Az ügyészség már elrendelte a litvániai szerverek lefoglalását, és lehet, hogy a brit kollégáktól is segítséget kérnek.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!