Álmodott már Magyar Péter Orbán Viktorral? Erre is válaszolt Bécsben

2024. október 25. – 07:25

Álmodott már Magyar Péter Orbán Viktorral? Erre is válaszolt Bécsben
Fotó: Iván-Nagy Szilvia / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

„Kicsin múlt, hogy nem vagyok itt, mert a második világháború idején a dédszüleim úgy döntöttek, hogy elhagyják a hazájukat. Mondseeig jutottak el kisgyerekekkel, (…) ott éltek két évig, a dédnagyapám megalkudott egy farmra a Mondsee partján, de a sors fintora az volt, hogy kaptak egy telefont, hogy a dédnagyapám anyja haldoklik, és felszálltak az első járműre, majd amikor leszálltak, rögtön letartóztatták a dédnagyapámat, mindenüket elvették, dédnagyapám vizsgálati fogságban volt, majd később annak a kúriának a vendégszobájába költöztek, ahol előtte éltek, és nem hagyták el az országot, így most én itt lehetek” – ezzel a hatásos történettel kezdte Magyar Péter a bécsi Tisza Szigetek fórumán az előadását.

Magyart már hónapok óta várta Bécsbe az itt megalapított, Tisza Párttal szimpatizáló, civilekből álló két Tisza Sziget, de ahogy azt a Tisza Párt vezetője mondta, az önkormányzati választást megelőző kampánykörútja során sajnos nem volt ideje elmenni Bécsbe, na de most, ha már úgyis adódott október 23-a, hát pótolta.

Azt, hogy volt igény a jelenlétére, jól mutatja, hogy az esemény helyszínéül meghirdetett gasztropub pinceszintje dugig megtelt érdeklődőkkel, a szervezők szerint ez 130 regisztrációt jelentett. Utóbb egy sárga szettet viselő tacskó gazdájától megtudtam, volt olyan is, aki csak úgy beosont, ő is csak úgy bejött, mert „az ország súlyos erkölcsi deficitben van”, és a Tisza Pártban látja az egyedüli kiutat.

Fotó: Iván-Nagy Szilvia / Telex
Fotó: Iván-Nagy Szilvia / Telex

Magyar Péter később elmesélt még egy családi történetet egy majdnem kivándorlásról, méghozzá, hogy a nagyszülei '56-ban majdnem elhagyták Magyarországot, ugyanis tartottak tőle, hogy nagyapját fellelhetik fotókon, mint az ELTE Forradalmi Bizottságának az egyik tagját, „és nyilván nem sok jó várt volna rá”. Nagyszülei végül maradtak, mert nagyanyja az összekészített bőröndök mellett végül azt mondta: nem tudja elhagyni a Magyarországot. Nem kell hozzá pszichológusnak lenni, hogy az ember azért sejtse, az ország helyzete vagy a kormány miatt külföldre költöző magyarok többségének belesajdul a szíve ezekbe a történetekbe.

Ehhez Magyar Péter nem lesz elég

Bár találkoztam olyannal is, aki puszta kalandvágyból költözött, a többség nem ezért, hanem a megélhetési, a morális problémák, az oktatás vagy az egészségügy helyzete miatt. Barbara például azért jött el Magyarországról 2015-ben egyik napról a másikra, mert bár egyedülálló anyaként el tudta tartani a két gyerekét úgy, hogy 12 órában dolgozott egy benzinkúton, úgy gondolta: szeretné látni is a gyerekeit. Az elmúlt kilenc évben egyszer megpróbált hazaköltözni, szoláriumszalont akart üzemeltetni, de végül arra jutott: ha tisztességesen akarja csinálni, akkor ez nem fog menni, mert nem marad bevétele. Úgyhogy inkább visszament.

Bár Nagy Ervin hatásos mondataiból és a Tisza Párt korábbi kommunikációjából úgy tűnhet, a külföldön élő magyarok csak arra várnak, hogy végre leváltsa valaki az Orbán-kormányt, és már pakolnak is haza, ez egyáltalán nem ennyire nyilvánvaló. Barbara például azt mondta, csak akkor költözne vissza, ha tényleg azt az életszínvonalat tudná élni, amit külföldön.

„Hogy mi kellene ehhez? Csoda. Ehhez Magyar Péter nem lesz elég” – fűzte hozzá.

Többekkel beszélve úgy látszott, a helyi érdeklődők hideg fejjel, józanul, kritikusan állnak Magyarhoz, és többüknek valóban eszük ágában sincs visszaköltözni. Nem menne vissza Löbl Judit, a Széchenyi István Tisza Sziget egyik főszervezője sem. „Bár volt egy jónak mondott életem Magyarországon, vállalkozó voltam, azt mondtam, hogy már öreg vagyok a diktatúrához. Nem akartam abban az állapotban, abban a légkörben maradni, és Bécs tűnt optimálisnak, mert beszélem a nyelvet, van egy befogadó társadalom is, de mégiscsak ott vannak a gyökereim, ott van az édesanyám, a két gyerekem, és ha csak 1 százalék esély is van arra, hogy ott változást tudunk elérni, akkor kötelességem, hogy tegyek ezért” – magyarázta, hogy miért kezdett bele a szervezésbe.

Nagyon nehéz lesz a kormányváltás után

A Tisza szigetesek fóruma inkább hasonlított egy nyugodtabb one man show-ra, mint egy klasszikusabb lakossági fórumra, mert habár voltak kérdések, azokat nem kézfeltartás után mondták be a jelentkezők, hanem előre összeszedtek párat közülük, amikre aztán Magyar válaszolt. A közönség többször hangosan derült, Magyar pedig jó ütemben adagolta a helyieknek vicces tartalmakat, így megemlítve például Lázár János klasszikusát Bécsről, ami szerint az osztrák főváros nagyon veszélyes, és jókor jött az első kérdés is, ami rögtön így szólt:

„Álmodott-e már Orbán Viktorral?”

A közönség itt is hangosan felnevetett, Magyar pedig válaszolt is, aztán jött a következő kérdés. A politikus azt mondta, nem álmodott még Orbán Viktorral, „de lehet, hogy ő velem igen, mert a nevemet nem meri kimondani”.

Fotó: Iván-Nagy Szilvia / Telex
Fotó: Iván-Nagy Szilvia / Telex

A Tisza Párt vezetője nem nyomott „gyere haza, fiatal” jellegű kampánybeszédet, nem presszionálta az itt élőket, és azt sem ígérte, hogy egy esetleges kormányváltás esetén minden rögtön nagyszerű lenne, sőt. „Nagyon nehéz lesz” a helyzet a kormányváltás után – mondta, amikor arra válaszolt egy 66 éves kérdezőnek, hogy szerinte van-e esély a magyar egészségügy állapota miatt arra, hogy záros határidőn belül haza tud költözni az illető. Persze nem beszélt a Diákhitel-szerződésekről sem.

Az előadás során volt még szó érintőlegesen Gyurcsány Ferencről, de a fogyasztás és átlagjövedelem viszonylatában szóba került Mészáros Lőrinc és Várkonyi Andrea is, így:

„Ugye azt mondja a miniszterelnök, hogy miért nem fogyaszt a magyar, hát olyan jól élnek, (…) hát én megmondom, hogy miért. Mert a jövedelem, az átlagjövedelem, az lehet, hogy nő, meg az átlagbevétel. De azért nő, mert az ő haverja gázszerelő haverja egyik évről 500 milliárdról 1000 milliárdra nő a vagyona, a vejének 100 milliárdról 500 milliárdra nő (…), összességében kijön az átlag, de egy nagyon nagy része a társadalomnak elszegényedik. Az a trükk ebben miniszterelnök úr, ha eljut önhöz, hogy Mészáros Lőrincnek hiába van ezermilliárd forintja, nem tud megenni tízezerszer annyi osztrigát. Sőt, még Várkonyi Andrea sem tud, vagy lehet, hogy tud, de megunja a 10. vagy 100. krokodilbőr táskát, és ha megveszi, akkor sem Budapesten fogja megvenni, hanem Bordeaux-ban vagy Svájcban vagy Bécsben” – magyarázta a fórum végén.

Innen az odaérkezők nagyobb része átvonult még a nyilvános esemény helyszínére, a bécsi Szépművészeti Múzeum és Természettudományi Múzeum között fekvő Mária Terézia térre, ahol egy pódiumon Magyar nagyrészt elismételte, amit a fórumon is, és felolvasott egy részletet Faludy Györgytől, amit a Himnusz, majd közös fotók követtek. A téren találkoztam frissen kiköltözőkkel, akik augusztusban érkeztek Bécsbe két kisgyerekkel, a Tisza Párt működését pedig aktívan követték már Magyarországon is, jártak demonstráción budapestiként Debrecenben és a Hősök terén is.

Nem egy Orbán 2-re van szükségünk

„A cél az, hogy a jelenlegi kormányt valaki leváltsa, de azért ennél picit többet is szeretnénk. Tehát nem egy Orbán 2-re van szükségünk, aki bár máshogy néz ki, de ugyanazt csinálja, hanem valami másra, és szerintem meggyőző, amit mond Péter. De nem vagyunk messiásváró Péter-fanatikusok, de azért azt is látjuk, hogy időről időre hogyan változik meg az emberek véleménye róla” – mondták, aztán amikor felmerült kérdésként, hazamennének-e, ha Magyar megnyerné a választást, azt mondták, nem – de talán, ha elkezd felzárkózni Magyarország, igen. „Azért érezzük, hogy jó itt, de nem ez az otthonunk. Magyarnak születtünk, és attól, hogy átléptük a határt, nem fog ez megváltozni.”

Fotó: Iván-Nagy Szilvia / Telex Fotó: Iván-Nagy Szilvia / Telex
Fotó: Iván-Nagy Szilvia / Telex

Magyar Péter a Telexnek azt mondta, nem azért jött, mert remél valamit a kinti Tisza Sziget-tagoktól, hanem mert szerinte alapvető, hogy elmenjen egy olyan városba, ahol az egyik legnagyobb magyar közösség él. „Eleve Ausztriában van egy speciális viszonyunk, közel is vagyunk egymáshoz, én ismerek innen egyébként sok mindenkit, még az előző életemből elég sokat jártam Bécsbe. Azt hiszem, hogy ez normális, hogy elmondják, hogy nekik mik a problémáik. Tudjuk, hogy rengeteg ember van itt kint, tudjuk, hogy sokan hazajönnének, hogyha megváltozna akár a gazdaságpolitika, akár a társadalompolitika egy része, akár az oktatás.”

Magyar azt tartaná jónak, hogy a világot látott magyarok pár év külföldön élés után a megszerzett tudással visszatérjenek Magyarországra. Erre a Tisza Párt komplex hazaváró programmal készül majd, bár hasonlóval próbálkozott az Orbán-kormány is, mérsékelt sikerrel. „Lehet, hogy hiába van program, hogyha egy olyan kormány van, ahol nem bíznak benne a külföldön élő magyarok, sőt, ma már minden második fiatal azon gondolkodik, hogy elhagyja a hazáját” – mondta Magyar.

A napokban publikált felmérések eredményére, mely szerint számos demográfiai csoportban verik a Fideszt, de például a 65 év felettieknél, a falvakban élőknél vagy a nőknél nem, azt mondta, van már stratégiájuk arra, hogyan lehet megnyerni őket, ide tartozik például a személyes jelenlét, plusz a Tisza Szigetek szerepe is fontos. „Azért is jöttem ide, és megyek máshova is, mert az ő segítségükkel fogunk mindenhova eljutni. Személyesen a propaganda ellen igazából ez a legnagyobb fegyver” – folytatta azzal, hogy mit is remél, vár tulajdonképpen a Tisza Szigetektől. Az eseményt végül egy 1956-os tábla csendes, szűk körű koszorúzásával zárta le Magyar Péter.

Ehhez a cikkhez fizetett együttműködés keretében az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást használtuk.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!