A felrobbantott hidak után az ukránok most az oroszok pontonhidait támadják
2024. augusztus 22. – 04:50
Kevés megbízható információ érkezik az ukrán hadsereg betöréséről Oroszország területére, és stratégiai okokból feltehetően ezek is több napos késéssel kerülnek nyilvánosságra. A Kurszki területre augusztus 6-án betörő ukrán egységek az elmúlt napokban több hidat is felrobbanthattak, hogy elvágják vagy lelassítsák az orosz utánpótlás érkezését a területre, és akadályozzák az ellentámadást.
Ukrajna lerombolt vagy megrongált három fontos hidat a Szejm folyón Kurszk megyében. Az ukrán légierő a hétvégén két videót tett közzé, amelyek elvileg a Szejm folyó hídjai elleni támadásokat mutatják. Az AP által elemzett műholdas felvételeken az látható, hogy Gluskovó városában egy hidat leromboltak. Hétfőn egy orosz katonai nyomozó is megerősítette, hogy az ukránok egy hidat teljesen leromboltak, kettőt pedig megrongáltak.
Az oroszok pontonhidakat próbáltak meg létesíteni a folyón, de ezeket is támadások érték. Az ukrán különleges erők által közzétett videófelvételen látni lehetett, amint légicsapás ér több pontonhidat a Kurszki területen. A közzétett videón látni lehetett katonai teherautók, valamint különböző létesítmények – a kísérő szöveg szerint egy térségbeli lőszerraktár és elektronikai hadviselési komplexum – elleni dróntámadásokat is. Ezen a felvételen egy ukrán Marder harcjármű lövi az orosz állásokat Malaja Loknyában a Kurszki területen.
Mikola Bjeljeszkov, a Stratégiai Kutatások Ukrán Nemzeti Intézete nevű kijevi agytröszt kutatója szerint a hidak és pontonok elleni ukrán támadások Kijev segítségére lesznek egy védelmi vonal kiépítésében a folyó mentén. Olyan hírek is érkeztek, hogy a folyótól délre 2-3 ezer sorköteles orosz katona szorult be, sok civil pedig a folyón át igyekszik elmenekülni a harcok elől.
Az ukrán fél közleménye szerint amerikai gyártmányú HIMARS rakétákat használtak a Kurszk területi orosz logisztika megállítására. Kijev most ismerte be első ízben, hogy külföldi fegyvereket vetett be a betörés során. A szövetségesek nem engedélyezték Ukrajnának, hogy hosszú hatótávolságú nyugati rakétákkal csapásokat mérjen Oroszország területére, azt viszont lehetővé tették, hogy Kijev felhasználja őket határ menti orosz területek támadására, amikor tavasszal elkezdődött az újabb orosz offenzíva Harkiv megyében.
Az a várakozás egyelőre nem látszik teljesülni, hogy az ukrán betörés erőket vonna el a donyecki frontról, ahol az ukrán erők folyamatosan hátrálnak. Kedden a Kreml megerősítette, hogy elfoglalta Novgorodszkojét, amit ukránul csak Nyú Jorknak, azaz New Yorknak hívnak. A városért 2014 óta dúlnak harcok. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elismerte, hogy az ukrajnai Donyeck megyében „nehéz” a helyzet.
Az oroszok Kelet-Ukrajnában lassan és módszeresen nyomulnak előre Pokrovszk irányába. „Az ellenség valóban megkezdte egyes csapatok átirányítását. (...) Továbbra is tartják azonban magukat ahhoz, hogy nem vonnak ki csapatokat Pokrovszk irányából” – idézte Roman Kosztenkót, az ukrán parlament védelmi bizottságának titkárát az Espreso TV.
Kosztenko szerint Oroszország elsődleges célja továbbra is az, hogy az ukrán betörés ellenére elfoglalja egész Donyeck megyét, és nem vont ki erőket Pokrovszk közeléből. Sok pokrovszki lakos már elhagyta a várost, miután a hatóságok figyelmeztették őket, hogy alig két héten belül a harcok elérhetik a települést.
Ukrajna behatolása az orosz Kurszk régióba „megsemmisít minden lehetőséget” a Kijev és Moszkva közötti béketárgyalásokra – jelentette ki Maria Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerdán. Zaharova szerint senki nem tárgyal az ukránokkal azon„atrocitások” és „terror” után, amelyet a békés civil lakosság és a civil infrastruktúra ellen követnek el. Zaharova megismételte: ez eleve semmissé tesz minden tárgyalási lehetőséget a „bandita juntával.”
Az összeállítás a BBC, a Guardian, a Reuters, a Tagesschau és az MTI információi alapján készült.