Önkormányzati randiappal vennék fel a harcot a rekordalacsony születésszámokkal Tokióban
2024. június 7. – 15:38
Kormányzati társkereső alkalmazást tesztelnek a Japán fővárosban azzal a céllal, hogy feltornázzák az országban évek óta csökkenő születésszámot – írja a CNN.
„Kérjük, ezt az alkalmazást »első lépésként« használja a házasságkeresés megkezdéséhez” – olvasható az app honlapján. A mesterséges intelligenciával működő partnerkereső rendszert a tokiói önkormányzat fejleszti kormányzati forrásokból.
Japánban tavaly 758 631 csecsemő született, 5,1 százalékkal kevesebb, mint 2022-ben. Ez volt a legalacsonyabb születésszám, amelyet a 19. század óta feljegyeztek az ázsiai országban, ahol 1970-es években még átlagosan évi kétmillió gyerek született. A társadalom elöregedése miatt az országban már nagyjából egy évtizede több felnőtteknek gyártott pelenkát adnak el, mint babapelenkát.
A termékenységi ráta tavaly 1,26-ról 1,20-ra csökkent. Ahhoz, hogy egy népesség stabil maradjon, 2,1-es termékenységi arányszámra van szükség, Japán viszont már fél évszázada nem éri ezt el.
A csökkenő tendencia az elmúlt években felgyorsult, a halálozások száma minden évben meghaladja a születésekét, ami a teljes népesség csökkenését eredményezi. 2023-ban az országban 1,57 millió halálesetet regisztráltak – ez több mint kétszerese a születések számának. Ráadásul tavaly a házasságkötések száma 30 000-rel csökkent, miközben a válások száma nőtt.
Az elöregedés és a születések számának zuhanása a válság szélére sodorta az országot, a japán kormány erőfeszítései a probléma kezelésére pedig eddig kevés sikerrel jártak. „Japán annak a határán áll, hogy képes lesz-e továbbra is társadalomként működni” – figyelmeztetett tavaly Kisida Fumio miniszterelnök. Szakértők szerint az okok összetettek, az alacsonyabb házasságkötési arányoktól és a több nő munkába állásától a gyermeknevelés megnövekedett költségeiig terjednek.
A japán kormány egyre drasztikusabb módszerekkel próbál küzdeni az alacsony születésszámok ellen, külön a probléma megoldására fókuszáló kormányzati ügynökségeket hozott létre, bővítette a gyermekgondozási létesítményeket, lakhatási támogatás nyújt a szülőknek, sőt, egyes városok egész egyszerűen fizetnek azoknak a pároknak, akik gyereket vállalnak. Tokió pedig appal oldaná meg a helyzetet.
A kormányzati adatok szerint a 20 és 49 év közötti japánok nagyjából negyede egyedülálló, és bár az ebben a korban élők rendszeresen kifejezik házassági vágyukat, az elavult társadalmi hozzáállás és a növekvő gazdasági nyomás egyre nehezebbé teszi a házasságkötést – mondják a szakértők. A tokiói alkalmazás még Elon Musk figyelmét is felkeltette, az X-en azt írta, „örülök, hogy a japán kormány felismerte ennek a kérdésnek a fontosságát. Ha nem tesznek radikális lépéseket, Japán (és sok más ország) eltűnik!”
Szakértők szerint ez a forgatókönyv azért eléggé valószínűtlen. A termékenységi ráta várhatóan kiegyenlítődik majd egy bizonyos ponton, igaz, addigra Japán már egészen másképp nézhet ki, a demográfiai összetételtől kezdve a gazdaságán át a belpolitikáig.