Greenpeace: A NAÜ normalizálja a nukleáris válságot és eltúlozza a saját befolyását a zaporizzsjai atomerőműben
2023. szeptember 28. – 11:11
A Greenpeace felmérte a zaporizzsjai atomerőműben uralkodó állapotokat, az erről készült jelentést pedig csütörtökön elküldte a nyugati vezetőknek. A környezetvédelmi szervezet többek között arra a megállapításra jutott, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) túl kevés felügyelője dolgozik az orosz ellenőrzés alatt álló erőműben, és az ő kezük is annyira meg van kötve, hogy a jelenlétük egyáltalán nem garantálja az erőmű biztonságos működését – írja a Guardian.
A Greenpeace szerint a NAÜ „képtelen eleget tenni a megbízatása követelményeinek”, de ezt nem hajlandó nyilvánosan beismerni. „A NAÜ azt kockáztatja, hogy normalizálja a továbbra is kritikus nukleáris válságot, amelyre még nem volt példa az atomenergia történetében, miközben eltúlozza a tényleges befolyását a helyszíni eseményekre” – állítják a dokumentum szerzői.
Jelenleg négy ellenőr tartózkodik az hat reaktoros erőműben, amit tavaly augusztusban foglaltak el az orosz csapatok. A frontvonal azóta is az erőmű mellett húzódik, miközben egyes jelentések szerint az orosz erők katonai bázisként használják az erőművet. Jelenleg mind a hat reaktor le van állítva.
A NAÜ közvetlenül nem kommentálta a Greenpeace jelentését, de hangsúlyozta, hogy 2022 szeptembere óta tartózkodnak az ellenőrei a helyszínen, és hogy jelenlétük nélkül „a világnak nem lenne független információforrása Európa legnagyobb atomerőművéről”.
A Greenpeace következtetéseit egy nyílt forrású katonai értékelés egészíti ki, amelyet a McKenzie Intelligence írt. Ebben azt írják,
a műholdképek alapján úgy tűnik, az oroszok négy reaktorcsarnok tetején tüzelőpontokat építettek, és rendszeresen lőnek rakétavetőkkel ukrán célpontokra különböző – az erőműtől egy és tizennyolc kilométer között található – helyekről.
A jelentés szerint az orosz hadsereg valószínűleg „pajzsként használja az atomerőmű közelségét”, ami a NAÜ biztonsági alapelveinek megsértése. Rafael Grossi, a NAÜ vezetője májusban azt mondta, a szervezet alapelvei szerint tilos támadást indítani az atomerőmű ellen, és tilos nehézfegyverzetet tárolni a területén. A Greenpeace szerint viszont azóta a NAÜ nem dokumentálta, hogy az oroszok betartják-e ezeket az alapelveket – a szervezet szerint azért, mert valószínű, hogy a NAÜ ellenőrei nem is férnek hozzá ezekhez az információkhoz.
A NAÜ egyébként egy szeptemberi jelentésében elismerte, hogy bár az ellenőrök független ellenőrzéseket tudtak végezni a telephelyen, „az erőmű egyes területei, például a reaktorépület teteje vagy a turbinacsarnokok hosszú ideig megközelíthetetlenek maradtak”, ráadásul az erőmű orosz vezetése azt kérte az ellenőröktől, hogy egy héttel korábban jelezzék, ha belépnének az erőmű területére.