Tartósabb, takarékosabb, könnyebben javítható okostelefonokról és tabletekről egyezett meg az EU
2023. június 16. – 19:19
Az Európai Bizottság pénteken új szabályokat javasolt a telefonok és tabletek energiacímkéire. Épp a javaslat nyilvánosságra hozásának napján egyezett meg az Európai Parlament és a tagállami Tanács egy másik jogszabályról, amely hatékonyabb energiafelhasználásúvá, tartósabbá és könnyebben javíthatóvá teszi az ilyen eszközöket.
Címkén jelezhetik a fogyasztást és a szerelhetőséget is
Az új szabályokkal az EU 14 terawattórányi energiát spórolhat 2030-ig az Európai Bizottság szerint, ami a mostani fogyasztásuk harmadának felel meg. (Összehasonlításképp: Aszódi Attila egyetemi tanár, korábbi paksi kapacitásért felelős kormánybiztos tavaly arról beszélt, hogy a magyar atomerőmű a mostani négy blokkjával nagyjából évi 15 terawattórát termel.) Az új szabályokkal jobban használhatják fel a ritka nyersanyagokat és könnyebben újrahasznosíthatják ezeket.
A ma bejelentett javaslattal az EU-ban árult okostelefonokon és tableteken információkat kell adni arról, mennyi energiát használnak fel, milyen tartós az akkumulátoruk, mennyire védettek a portól, víztől és a véletlen leejtéstől. Ezek lesznek az első termékek az uniós piacon, amelyeken a megszerelhetőségüket is pontozzák. A jelzések hasonlóak lesznek, mint a más termékeken megszokott A-G kategóriák.
A javaslatot két hónap múlva automatikusan elfogadják – hacsak a két uniós döntéshozó testület, az Európai Parlament és a tagállami Tanács közül valamelyik nem tiltakozik –, majd 21 hónapnyi átmeneti időszak után lép életbe.
Uniós minimumszabályok az akkumulátorokra, karcolódásra és cseppvédelemre
Az ökotervezési rendeletnél a formális szavazás maradt hátra, miután pénteken elvi alkut kötött róla a két uniós szerv. Ez minimumszabályokat ír elő arra, hogy például
- mennyire védjék a karcolástól és a víztől ezeket az eszközöket;
- az akkumulátoroknak 800 töltés után 80 százalékosan kell működnie;
- a kritikus pótalkatrészeknek 5-10 munkanapon belül elérhetőnek kell lennie még hét évvel azután is, hogy az adott készüléket már nem gyártják;
- az operációs rendszerek frissítéseinek a termék forgalomba hozása után öt évig rendelkezésre kell állnia;
- a hivatásos szerelőket nem különböztethetik meg hátrányosan abban, hogy hozzáférjenek a cserélendő szoftverekhez.