Zsidóktól elvett ékszereket küld kalapács alá a Christie's
2023. május 10. – 13:24
Zsidó csoportok szólaltak fel egy milliárdos nő ékszereinek több millió dolláros eladása ellen, akinek a férje a náci Németországban szerezte vagyonát. Horten asszony tavaly halt meg 81 éves korában, a Forbes szerint 2,9 milliárd dolláros vagyont hagyva hátra.
Heidi Horten osztrák örökösnő volt, férje pedig Helmut Horten, a náci párt tagja. Az 1987-ben elhunyt férj a '30-as években zsidó cégeket vett át, amikor a tulajdonosaik elmenekültek Németországból. A Christie's aukciósház most 700 ékszert küld kalapács alá, amelyek becsült értéke több, mint 150 millió dollár – írja a BBC.
A bevételt a tervek szerint jótékony célokra fordítják majd, köztük holokausztkutatásra, és a Christie's is „jelentős mértékben” járulna hozzá a jó célokhoz.
Horten asszony tavaly halt meg 81 éves korában, a Forbes szerint 2,9 milliárd dolláros vagyont hagyva hátra. Férjének első nagyobb akciója az volt, hogy átvette az Alsberg nevű textilipari céget, miután a cég zsidó tulajdonosai 1936-ban elmenekültek. Ez volt az első olyan zsidó vállalkozás, amelyet a náci uralom alatt szerzett meg, és ezt a lépését több hasonló követte. Áruháza, a Horten AG Németország egyik legnagyobb áruháza lett. A Horten Alapítvány megbízásából nemrégiben történészek készítettek el egy jelentést, amelyből kiderült, hogy mielőtt kizárták a pártból, Helmut Horten a náci párt tagja volt.
Az eladásra szánt darabok között szerepel a 90 karátos Briolette of India gyémántnyaklánc, amelynek története a 12. századig nyúlik vissza valamint a Sunrise Ruby nevű gyémántgyűrű, a világ egyik legdrágább drágaköve, értéke elérheti a 20 millió dollárt.
A tervek szerint csaknem 100 darabot értékesítenek Genfben szerdán, további 150 darabot pénteken, és az év folyamán még több ékszert terveznek az interneten eladni.
Az aukció zsidó csoportok haragját váltotta ki, akik az eladás leállítását követelik. A Simon Wiesenthal Center, amerikai székhelyű zsidó emberi jogi csoport azt követelte, hogy a Christie's el se kezdje az eladást. Mint közleményükben írták, Hortenék gyűjteménye a zsidó áruházak náci „árjásításából” származik. Az árjásítás során a nácik azért vették el a zsidók tulajdonát, hogy nem zsidó („árja”) kézre juttassák, valamint kizárják a zsidókat az üzleti életből. Az Amerikai Zsidó Bizottság szerint „nem elég” annyi, hogy a bevételt jótékonysági célokra és holokauszt-oktatásra fordítanák. „Ehelyett fel kell függeszteni az aukciót mindaddig, amíg komoly erőfeszítéseket nem tesznek annak meghatározására, hogy ennek a vagyonnak mekkora része származott a náci áldozatoktól” – áll a közleményben. A Christie's-nek ezután a Horten-vagyont a csoport szerint a rászoruló holokauszt-túlélőkhöz kellene irányítania és olyan oktatási programokra fordítania, amelyek elmesélik történeteiket.
Yonathan Arfi, a franciaországi CRIF (a francia zsidóság ernyőszervezete) elnöke is felszólalt az akció ellen, a Christie's viszont megvédte eredeti tervét.
„Az alapítvány és a Christie's az összes bevételt jótékonysági célokra fordítja”
– mondta Rahul Kadakia, az aukciósház ékszerszekciójának nemzetközi vezetője az AFP hírügynökségnek. „Úgy gondoljuk, hogy az eladásból származó bevétel végül jó ügyet fog szolgálni, ezért döntöttünk úgy, hogy vállaljuk a projektet” – tette hozzá.