Hszi Csin-ping maradt a Kínai Kommunista Párt főtitkára
2022. október 23. – 07:59
Ismét Hszi Csin-ping kínai elnököt választották a Kínai Kommunista Párt (KKP) főtitkárává, az államfő így várhatóan harmadik ötéves ciklusát kezdheti meg – írja az MTI. Az országot irányító KKP központi bizottságának közleményéből az is kiderül, hogy Hszit újraválasztották a KKP katonai bizottságának elnökévé is.
A megválasztott főtitkárt elnöki tisztségébe várhatóan a 2023 márciusában tartandó Országos Népi Gyűlésen iktatják be.
Kijelölték továbbá a KKP politikai bizottságának (pb) állandó bizottságát is. A párt legfontosabb szervének számító, jelenleg héttagú, Hszi Csin-ping vezette testületébe beválasztott négy új tag Hszi Csing-ping köreiből került ki.
Megválasztását követő sajtótájékoztatóján Hszi Csin-ping leszögezte, hogy bár Kína nem tud fejlődni a világ többi része nélkül, „a világnak is szüksége van Kínára”. Egyúttal méltatta az ország „két csodáját”, a gyors gazdasági növekedését és hosszútávú társadalmi stabilitását is.
„A kínai gazdaság ellenállóvá vált, és rendkívül nagy mozgástérre tett szert”
– fogalmazott az államfő.
A 69 éves Hszi Csin-ping elnöki mandátumát a kínai törvények nem korlátozzák, miután a pekingi törvényhozás 2018-ban eltörölte azt a jogszabályt, amelynek értelmében az ország első embere legfeljebb két mandátumot tölthet ki.
A 96 millió párttagot számláló KKP-t a több száz fős központi bizottság, a mintegy 25 fős politikai bizottság, valamint a pb tagjaiból álló, szűk körű, 7-9 fős pb állandó bizottság irányítja.
Szombaton ért véget a KKP ötévente megrendezett, egyhetes pártkongresszusa, amelynek során elfogadták a KKP alapszabályának módosítását is. A módosítás tovább erősíti Hszi Csin-ping kínai elnök, pártfőtitkár politikai hatalmát.
A záróülés egyébként meglehetősen furcsa eseménysorral zárult: az ülés közepén megjelent két teremőr, és kitessékelték az előző elnököt, Hu Csin-taót, akiről úgy látszott, hogy nem igazán érti, mi történik. A párt egyelőre nem kommentálta az esetet.