Olyan alacsony a Tevere vízszintje Rómában, hogy egy ókori híd romjai bukkantak elő a folyóból
2022. július 5. – 19:46
frissítve
Egy ókori híd romjai bukkantak elő az alacsony vízállású Tevere folyó medréből Rómában. A híd még Nero császár korában, vagyis az 1. században épült, és szerkezete nagyon ritkán volt látható, mivel az egykoron Tiberisként, ma Tevereként ismert folyó mindig ellepte. A híd ugyanott kötötte össze a Tevere két partját, ahol most a II. Viktor Emánuel olasz királyról elnevezett híd áll.
A rendkívüli szárazság miatt azonban a folyó vízszintje minimálisra csökkent, négy és fél méterről most 112 centiméterre, így bukkanhattak elő az ókori híd romos maradványai. A túl alacsony vízszint veszélyt jelent a folyó ökoszisztémájára, és a hajózást is akadályozza. Lazio tartomány elnöke, Nicola Zingaretti a folyó területét már korábban katasztrófa sújtotta területnek nyilvánította a tartós csapadékhiány miatt.
Az ókori Rómában ez a híd vezetett ahhoz a stadionhoz, ami a mai Vatikán területén állt. A városnak ezen a részén – a folyó jobb oldalán – találták meg Nero anyjának, Agrippinának a villáját is. Az ókori híd megmaradt magasabb részeit a 19. században bontották le azért, hogy akadálymentesítsék a folyón közlekedő hajók útját.
A nagy szárazság és vízhiány miatt hétfő délután az olasz kormány öt észak-olaszországi régióban is szükségállapotot hirdetett. A kormány 36,5 millió eurós (14,5 milliárd forintos) alapot is létrehozott, amit a lakosság ivóvízellátására és a mezőgazdaság megmentésére fognak fordítani. A hatóságok szerint legalább 250 helyen kell beavatkozni a hálózatba, hogy mindenhol legyen ivóvíz.
(MTI, La Repubblica)