A jelenlegi napi magyar gázfogyasztásnak közel a négyszeresét tudja Magyarország „mozgósítani” – közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), amely szerint
a földgázpiac megfelelően működik, az ország gázellátása jelenleg zavartalan, a határkeresztező vezetékeken, így az ukrán–magyar ponton is normál üzemnek megfelelően zajlik a gázforgalmazás. Az orosz fél továbbra is a hosszú távú szerződéseknek megfelelően teljesíti a szállításokat.
Magyarország földgázellátása több irányból is biztosított, így vezetékeken is érkezik, de a tárolókból is kivehető földgáz.
A hazai lakosság ellátását biztosító földgázmennyiségek átvétele már nem az Ukrajna felől érkező vezetéken történik, hanem a 2021. október 1-jén üzembe állt kiskundorozsmai (Szerbia) és a mosonmagyaróvári (Ausztria) határkeresztező pontokon.
A hazai földgázrendszer maximális technikai kapacitásai (millió m3/nap)
- Hazai termelés 10,5
- Mosonmagyaróvár (nyugati irány) 14,4
- Beregdaróc (keleti irány) 48
- Csanádpalota (délkeleti irány) 4,8
- Drávaszerdahely (délnyugati irány) 19,1
- Balassagyarmat (északi irány) 12,0
- Kiskundorozsma (déli irány) 22,9
- Kereskedelmi gáztárolók 60,1
- Biztonsági gáztároló 20,0
Ez összesen napi 211,8 millió m³, miközben a valaha mért maximális országos földgázfogyasztás (2005. február 9-én) 89,5 millió m³/nap volt, de a mostani téli időszakban a legnagyobb földgázfogyasztás eddig csak 52,1 millió m³ volt (2021. december 22-én).
A tárolókban jelenleg 1,59 milliárd köbméter földgáz van, ami 25 százalékos töltöttséget jelent. Ez a fűtési szezon végén, még hideg időjárási körülmények között is jelentős tartalékot jelent.
Aki a folyamatokat online követné, az FGSZ oldalán itt megteheti, cikkünk írása idején az elmúlt napokhoz képest több gáz ment kifelé az országból, de a két nagy bejövő mennyiség (szerbiai, osztrák irány) bőven meghaladta a kimenőt, ugyanakkor a pozitív egyenleg azért nem érte el a hazai felhasználást.