Diplomáciai jegyzéket küldött a szlovák külügy Kövér László somorjai beszéde miatt

2021. augusztus 5. – 13:41

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A szlovák külügyminisztérium diplomáciai jegyzéket küldött Magyarországnak, amelyben felszólítják a magyar felet, hogy a szokásos és szabványos diplomáciai eljárásoknak megfelelően járjon el, és előzetesen tájékoztassa a szlovák felet állami tisztviselői látogatásának céljáról – írja a Parameter.sk.

Mint megírtuk, szlovák oldalon felháborodott reakciókat váltott ki Kövér László házelnök beszéde, amelyet Somorján mondott el augusztus 2-án. A szlovákiai településen a magyarok és németek állampolgárságuktól való megfosztását elrendelő 33. beneši dekrétum hatályba lépése után 76 évvel állítottak emlékművet a kitelepítetteknek.

Kövér arról beszélt, hogy „van erkölcsi alapunk arra is, hogy szelíd, de állhatatos türelemmel várjuk a bocsánatkérés és elégtételadás gesztusát a magyarok ellen a múltban elkövetett bűnökért, az utánunk következő nemzedékek békéje érdekében”. A házelnök azt is mondta:

„A magyarság nem bocsáthatta meg az ellene elkövetett bűnöket, mert a mai napig nem kértek bocsánatot tőle. A jogfosztás, megaláztatás és szülőföldről való elűzetés a mai napig lezáratlan történet az emlékezetünkben, és nyílt seb a lelkünkben.”

Kövér László, az Országgyűlés elnöke beszédet mond a felvidéki Somorján a kitelepített magyarok emlékművének átadásán 2021. augusztus 2-án. Az emlékmű Lipcsey György szobrászművész alkotása. – Fotó: Krizsán Csaba / MTI
Kövér László, az Országgyűlés elnöke beszédet mond a felvidéki Somorján a kitelepített magyarok emlékművének átadásán 2021. augusztus 2-án. Az emlékmű Lipcsey György szobrászművész alkotása. – Fotó: Krizsán Csaba / MTI

Kövér nyilatkozata komoly figyelmet keltett Szlovákiában. Ivan Korčok szlovák külügyminiszter azt mondta: „Csalódott vagyok amiatt, hogy Budapestről állandóan üzeneteket és kioktatást kapunk a közös történelmünkkel kapcsolatban. Határozottan elutasítom azt, hogy Magyarország második legfőbb közjogi méltósága szükségét érzi, hogy Szlovákiában prezentálja a saját történelemolvasatát.”

Boris Kollár, a szlovák parlament elnöke közleményében azt írta: „Nagyon örülnék, ha a magyar oldal mértékletes volna ezekben a témákban, mint a Szlovák Köztársaság.”

Ivan Korčok szlovák külügyminiszter arra szólította fel a magyar állam képviselőit, hogy „mérlegeljék szavaikat, ne zavarják meg a békét, és tartsák tiszteletben a Szlovák Köztársaságot mint egyenértékű partnert”.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!