Az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsának tárgyalói szerda reggel megállapodtak arról az éghajlatpolitikai célkitűzésről, amely szerint az unió 2030-ig legalább 55 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását az 1990-es szinthez képest, írja az MTI.
Az Európai Bizottság már tavaly szeptemberben bemutatta erre vonatkozó, 2030-ig megvalósítani kívánt új éghajlatvédelmi tervét. A most született megegyezés a készülőben lévő „klímavédelmi törvénybe” illeszkedik majd.
A megállapodás értelmében az Európai Bizottság 2040-re vonatkozó, közbenső klímacélokat fog javasolni, egyidejűleg közzéteszi az unió üvegházhatást okozó gázok 2030-2050 közötti időszakra vonatkozó tervezett indikatív költségvetését az alapul szolgáló módszertannal együtt.
Az Európai Bizottság első ízben 2018 novemberében ismertette az unió klímasemlegességének 2050-ig tervezett megvalósítására vonatkozó elképzelését, amely összhangban van a 2015-ös párizsi klímamegállapodásban rögzített azon célkitűzéssel, miszerint a Föld átlaghőmérsékletének emelkedését 2 fok alatt kell tartani, illetve törekedni kell a másfél fokos maximumra.
Korábban írtuk, hogy rengeteg uniós pénz érkezik Magyarországra a következő öt évben az általános költségvetésen felül. A koronavírus pusztítása utáni újraindulást segítő, zöldebb és ellenállóbb gazdaságot megteremteni hivatott alap lehívásához részletes terveket kell benyújtaniuk a tagállamoknak. Ebben a cikkben azt néztük meg, mire készül a magyar kormány az egyik legfontosabb intézkedési területen, az energetikában.