Több mint öt év börtönbüntetésre ítélték a legismertebb szaúdi nőjogi aktivistát
2020. december 28. – 13:37
Terrorizmus vádjával öt év és nyolc hónap börtönbüntetésre ítélte Ludzsejn al-Hadhlúl nőjogi aktivitást egy szaúd-arábiai bíróság hétfőn. Handlúl fogva tartása miatt Szaúd-Arábia korábban nemzetközi bírálatok kereszttüzébe is került, írja az MTI.
A kormányközeli Szabq című hírportál szerint az aktivistát abban találták bűnösnek, hogy külföldi érdekeket szolgál, és az internet segítségével igyekszik megzavarni a közrendet. Hadhlúlt két éve, 2018 májusában vették őrizetbe, ezért a Szabq szerint a bíróság a büntetéséből két évet és tíz hónapot elengedett. Az ítélet ellen Hadhlúlnak 30 napja van fellebbezni.
A legismertebb szaúdi nőjogi aktivistának számító, 31 éves Hadhlúlt több társával együtt vették két éve őrizetbe. Legtöbbjük annak érdekében kampányolt, hogy a nők vezethessenek autót Szaúd-Arábiában, amit egy hónappal később engedélyeztek is. Hadhlúl bírálta azt a rendszert is, amely szerint az országban a nőknek számos dolgot csak a férfi gondviselő engedélyezhet.
Családja azzal vádolja a hatóságokat, hogy az egyébként október vége óta éhségsztrájkoló nőt a börtönben megkínozták és szexuálisan is bántalmazták. Az ügyben bírósághoz fordultak, ám a múlt héten bizonyítékok hiányára hivatkozva elutasították a beadványukat. Októberben az Európai Parlament Hadhlúl elengedését sürgette a szaúdi hatóságoknál, novemberben pedig a felhíváshoz csatlakozott az ENSZ nők helyzetével foglalkozó bizottsága (CSW) is. Az ENSZ emberi jogi szakértői hamisnak nevezték az ellene felhozott vádakat, az Egyesült Államok és Európa vezető jogvédő csoportjaival a felmentését kérték.
Hadhlúl ítélete csaknem három héttel azután történt, hogy a rijádi bíróság hat évre börtönre ítélték Walid al-Fitaihi amerikai-szaúdi orvost, aki 2017 óta van börtönben. Őt a koronaherceg, Mohammed bin Szalmán parancsára vették őrizetbe több száz üzletemberrel, herceggel és tisztségviselővel együtt egy állítólagos korrupcióellenes művelet során. Al-Fitaihi orvosként dolgozott az Egyesült Államokban, de 2006-ban visszatért szülőhazájába, ahol kórházat alapított. A szaúdi bíróság annak ellenére ítélte el, hogy az Egyesült Államok a szabadon bocsátását kérte, írja a Reuters.