Hanggránátokat robbantva oszlatják a tüntetőket Minszkben a tiltakozás 99. napján
2020. november 15. – 13:55
frissítve
Megkezdődött a tüntetők őrizetbe vétele Minszkben, ahol az elnök választási csalásoktól kísért győzelme után augusztus 9-től folyamatosak a tüntetések. A hónapok óta patthelyzetben azonban a hidegebbre forduló idő az országot 26 éve irányító Alekszadr Lukasenko kezére játszik, a vasárnapi tüntetés valamivel kisebb, mint a korábbi, rendszeresen százezres tüntetések, így a rendőrség ismét keményebben lép fel a tiltakozás elfojtására. Ez azonban nem jelenti a tüntetések végét.
Rendőrségi hanggránátok robbantak Minszkben a vasárnapi tüntetés oszlatásakor. A tiltakozók ezúttal kevesebben voltak, mint korábban, így azonosítatlan egyenruhás rendfenntartók ismét többeket őrizetbe vett, egyelőre több mint kétszáz előállítottról tudni.
A felvétel első képsorai azon a helyszínen vannak, ahol az augusztusban indult tüntetések első áldozatát lőtték le a rendfenntartók. Alekszandr Tarajkovszkij emlékére minden nap újabb és újabb virágcsokrokat helyeznek ki a tüntetők – amit az arra guruló autósok szolidáris dudálása kísér –, ami után a Puskinszkaja metróállomás környékét a rendfenntartók megtisztítják a tiltakozás nyomaitól.
Több halálos áldozata is van a rendőri fellépésnek, a legutóbbi a múlt héten történt, amikor eszméletlenül került a kórházba egy 31 éves férfi, nem sokkal rendőri előállítása után. Roman Bondarenko életét sem tudták megmenteni, utolsó sms-re amelyben röviden arról írt, hogy indul a tüntetésre – „Kimegyek” – a tiltakozás újabb szimbóluma lett.
A kereskedelemben dolgozó, amatőrként festészettel is foglalkozó Bondarenko halála miatt az ellenzék vezetője újabb szankciók életbe léptetését kérte az EU-tól. Szvetlana Tyihanovszkaja elnökjelöltként indult a választáson, az EU őt tartja az elnökválasztás valódi győztesének, és az általa vezetett, Litvániába menekült Koordinációs Tanácsot az ország legitim vezetésének.
Eközben azonban Belaruszban a helyzet változatlan: Lukasenko elnök továbbra is maga mellett tudhatja a hadsereget és a rendőrséget, így hatalma nem omlott össze, azonban a tüntetések sem csillapodnak – bár a többször meghirdetett, részben elindult országos sztrájkok lendülete megtört. Az elnök kezére játszhat a hidegebbre forduló is, ami miatt a tüntetők száma is megcsappanhat.
A Belsat.eu beszámolója alapján a rendfenntartók átfésülik a lakótelepeket is, hogy tüntetőket – különösen, ha az ellenzék által használt piros-fehér-piros zászló is náluk van – előállítsák.