Szputnyik V vakcinát fognak gyártani várhatóan Debrecenben, a Mol gumibitumen üzemet épít Tatárföldön, folytatódik az orosz–magyar alapú egyiptomi vasútikocsi-biznisz, gyakrabban röpköd majd a Wizz Air Moszkvába és Szentpétervárra – derült ki Szijjártó Péter magyar és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter budapesti megbeszélése után.
Magyarországnak érdeke a szoros, kölcsönös eredményekre fókuszáló együttműködés Oroszországgal, így vannak ezzel barátaink és szövetségeseink is, csak ők nem beszélnek erről nyíltan – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden, miután orosz kollégáját fogadta Budapesten. Az MTI tudósítása szerint Szijjártó arról számolt be, hogy az elmúlt időszakban az ország sokat nyert a jó magyar–orosz együttműködésen, és ezeket a „sikertörténeteket” a jövőben is folytatni kívánják a felek.
Először is a koronavírus elleni vakcinák terén folytatott együttműködést, hiszen – mint mondta – a Szputnyik-vakcina nélkül Magyarország nem tudta volna Európa legsikeresebb immunizációs kampányát lebonyolítani. Ezzel kapcsolatban elmondta, előrehaladott tárgyalások folynak arról, hogy a Debrecenben felépülő Nemzeti Oltóanyaggyárban a jövő év végétől ennek a készítménynek az előállítása is megkezdődhessen.
Másodikként a kölcsönös beruházásokat említette, példaként említve, hogy a Mol gumibitumen üzemet létesít Tatárföldön, illetve az Arnyeszt orosz kozmetikai vállalat a tervek szerint gyártóbázist hoz létre Alsózsolcán. A harmadik terület a közlekedési ipar, azon belül is a vasúti kocsik gyártása, orosz együttműködésben ugyanis egymilliárd euró értékben szállít Magyarország vasúti kocsikat Egyiptomba, és egyeztetések folynak kétszáz hálókocsi megrendeléséről is.
Ezt követően az energiabiztonságot emelte ki, és leszögezte, hogy az Északi Áramlat-2 gázvezetékről kötött megállapodás „minden korábbi képmutató vitát zárójelbe tesz”, valamint „világossá teszi Oroszország meghatározó szerepének fennmaradását Európa gázellátásában”. Ezért úgy vélekedett, hogy helyes döntés volt belekezdeni annak a vezetéknek az építésébe, amely a szerb–magyar határtól októbertől lehetővé teszi évi 8,5 milliárd köbméter földgáz szállítását Magyarországra.
Végül a légi közlekedésről is beszélt, hangsúlyozva, hogy a Wizz Air bázist hoz létre Szentpéterváron, a Budapest és Moszkva közötti járatok számát a jelenlegi heti négyről hétre emelik, továbbá közvetlen összeköttetést teremtenek a magyar főváros és Jekatyerinburg között.