Jön fel a lesajnált Dél: Nápoly maffiafővárosból az olasz gazdasági fellendülés központjává válhat

Jön fel a lesajnált Dél: Nápoly maffiafővárosból az olasz gazdasági fellendülés központjává válhat
Irodaépületek Nápoly üzleti negyedében, 2026 áprilisában – Fotó: Ivan Romano / Getty Images
Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!

Ha meghallja Nápoly nevét, a legtöbb embernek valószínűleg a pizzán és a dél-olasz életérzésen kívül a maffia és az észak-olaszországihoz képesti relatív szegénység jut először eszébe. A gazdasági adatokat megnézve azonban úgy tűnik, ez a sztereotípia egyre kevésbé állja meg a helyét, és éppen a régóta lesajnált nápolyi régió válhat Olaszország gazdasági növekedésének motorjává – számolt be a Bloomberg.

Bár a történelmileg sokkal gazdagabb, iparilag fejlettebb Észak-Olaszország, és a szegényebb, elmaradottabb Dél-Olaszország között továbbra is jelentős különbségek vannak munkanélküliség, az egy főre jutó jövedelem és a demográfiai trendek tekintetében, gazdasági növekedésben Nápoly és környéke, vagyis a Campania nevű tartomány az utóbbi időben maga mögött hagyta a leggazdagabb, Milánó központú Lombardiát. Előbbi 0,9 százalékos, utóbbi 0,7 százalékos növekedést produkált 2025-ben, miközben az országos átlag 0,5 százalék volt.

Évek óta tart a növekedés

A dél-olasz régió növekedéséhez több tényező is jelentősen hozzájárul. Az egyik legfontosabb az Európai Uniótól érkező támogatások, technológiai és infrastrukturális beruházások, ami jól mutatja, hogy az EU-s Helyreállítási Alapból származó pénzek megfelelően felhasználva mekkora jelentőséggel bírnak. Az Olaszországnak járó 190 millió euró 40 százalékát a déli területek kapják, ami még az egyre kiszámíthatatlanabbá váló világgazdaság mellett is stabil alapokat biztosít a további fejlődéshez.

De nem csak az EU-s pénzek pörgetik a nápolyi gazdaságot. A városba egyre több jelentős vállalat érkezik a pénzügyi és a bankszektorból, ezek pedig egyre több fiatal munkavállalót vonzanak az alapvetően elöregedéssel küzdő régióba. Gaetano Manfredi, Nápoly polgármestere szerint „az innovációra, valamint a vállalatok, az egyetemek és a kutatóintézetek közötti együttműködésre, továbbá a humán tőke fejlesztésének lehetőségeire összpontosítottunk”, ami még több vállalatot vonzott ide.

Túlzás lenne azonban azt állítani, hogy csak most lőtt volna ki Dél-Olaszország. Az elérhető adatok alapján jól látszik, hogy a régió már az elmúlt 7 évben is gyorsabb növekedést produkált, mint az ország többi része: 2019 és 2024 között előbbi 7,7 százalékkal, míg az utóbbi csak 5,8 százalékkal nőtt.

Az elmúlt tíz év folyamán több menő nagyvállalat is megjelent a régióban. Az Apple 2016-ban nyitotta meg akadémiáját, ahol 9 hónapos képzés keretében tanítanak programozást és marketinget angol nyelven. A kommunikációs szektorban tevékenykedő Cisco 2018-ban nyitotta meg központját, de több mesterséges intelligenciával és megújuló energiával foglalkozó cég is megtalálható már Nápolyban és környékén. Ezekben a szektorokban előnye lehet Dél-Olaszországnak, mivel ezek főként a kutatásra és az egyetemi ökoszisztémákra támaszkodnak, és nem azokra az ipari klaszterekre, amelyek történelmileg Észak-Európának kedveztek.

A nápolyi II. Frigyes Egyetem (Università degli Studi di Napoli Federico II) scampiai campusa az átadás utáni napokban, 2022 októberében – Fotó: Marco Cantile / LightRocket /Getty Images
A nápolyi II. Frigyes Egyetem (Università degli Studi di Napoli Federico II) scampiai campusa az átadás utáni napokban, 2022 októberében – Fotó: Marco Cantile / LightRocket /Getty Images

A nápolyi régió gazdasági jelentőségét mutatja, hogy Milánó után itt működik a legtöbb startup Olaszországban. 2025-ben az olasz startupok 12,5 százaléka ide volt bejegyezve, melyek közül nem meglepő módon a legtöbb a mesterséges intelligencia, az adattudomány és a kutatás-fejlesztés területén tevékenykedik.

A nápolyi egyetem az egyik motorja a gazdasági növekedésnek. Több vállalattal, például az Apple-lel is együttműködési megállapodásuk van, de a város újjáélesztésében is jelentős szerepet vállalnak. Nápoly Scampia nevű nyomornegyedét teljesen felújították, és itt nyílt meg az egyetem új orvosi kampusza is.

Nem csak Nápoly lőtt ki

A régió gazdasági fellendülésében a vasúti infrastruktúra fejlesztése is fontos szerepet játszik. Rómából már most is egy óra alatt el lehet jutni Nápolyba, de egy EU-s beruházás keretében 2028-ra magas sebességű vasút fogja összekötni Nápolyt és Barit is, így a két város közötti utazási idő csupán 2 órára fog csökkenni. Az ilyen beruházásoknak köszönhetően az ingázás egyre kisebb terhet jelent az embereknek, így a délen működő vállalatok már szinte az ország bármely pontjáról tudnak munkavállalókat keresni. A fiatal pályakezdőknek pedig külön vonzó lehet, hogy a biztos, jól fizető munkahely mellé délen egyelőre még viszonylag alacsonyak az ingatlanárak, bár a gazdasági növekedéssel párhuzamosan a lakások is elkezdtek drágulni.

Úgy tűnik tehát, hogy fokozatosan sikerül megállítani, és talán még meg is fordítani a déli területeket kiemelten sújtó agyelszívás folyamatát. A gazdasági fejlődésnek köszönhetően ugyan a régióban képzett munkaerő egyre nagyobb arányban marad ott, és egyre több délről származó, de onnan korábban elköltözött tehetséges, magasan képzett munkavállaló tér vissza.

Bár a régió fő hajtóereje továbbra is Nápoly és környéke, két másik régió is szépen fejlődött az elmúlt években. Bari régiójában, Pugliában a gazdasági növekedés elsősorban az ingatlanpiacon, illetve az energiaszektorban és a turizmusban mutatkozott meg, a szicíliai Cataniában pedig a helyi egyetem és a technológiai szektor együttműködése pörgette leginkább a gazdaságot.

A helyiek örülnek, hogy a régió ismét fejlődésnek indult, ugyanakkor bizonyos folyamatok aggodalommal tölti el őket. Miközben a gazdasági növekedésnek köszönhetően a bűnözés jelentősen visszaszorult, ezzel párhuzamosan a dél-olasz városokat, településeket turisták és az őket kiszolgáló boltok, éttermek, szálláshelyek lepték el. A helyi vendéglátósok örülnek neki, hogy a bűnözés többé már nem korlátozza az üzletüket, ugyanakkor tartanak attól, hogy a helyiek lassan kiszorulnak a saját lakhelyükről.

Kedvenceink
Partnereinktől
Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!