Szombattól megszűnik a kutakon a benzin és a dízel hatósági ára

Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!

Szombaton hatályba lép a védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvény, így megszűnnek a hatósági árak a benzinkutakon. A márciusban bevezetett benzinárstop kivezetését a kormány azzal indokolta, hogy az üzemanyagok piaci ára már több mint egy hete is 10-15 forinttal volt a rögzített ár alatt.

Az üzemanyagok védett árát (azaz az ársapkát) még március 9-én vezette be Orbán Viktor kormánya, miután az iráni háború eszkalálódása miatt egyre magasabbak lettek a világpiaci olaj-, benzin- és dízelárak. A benzin piaci ára február vége és május vége között 550-ről mintegy 700 forintra emelkedett, a gázolajé pedig 580-ról szintén 700 fölé nőtt a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint. A kormány a benzin árát 595 forinton, a dízelét 615 forinton rögzítette.

A leköszönő kormány már a választások után meghosszabbította az ársapka fenntartását, ezt akkor Magyar Péter is kérte. Az új kormány azt ígérte, addig fenntartják az intézkedést, amíg nem csökken az olaj világpiaci ára. Azóta ez megtörtént.

A Magyar Közlönyben megjelent törvény lehetőséget ad a kereskedelempolitikáért felelős miniszternek, hogy a későbbiekben rendeletben ismét hatósági árat határozzon meg a benzinre és a gázolajra. Erre a piaci viszonyok állami beavatkozást igénylő, aránytalan megváltozása esetén lesz lehetősége a miniszternek, a fogyasztók érdekeinek védelmére figyelemmel.

Ha újra bevezetnek hatósági árat, akkor a jogszabály szerint aki megsérti a miniszteri rendeletet, arra az adóhatóság 100 ezer forinttól 150 millió forintig terjedő bírságot szabhat ki, ismételt jogsértés esetén pedig legfeljebb fél évre be is zárathatja a benzinkutat. A törvény szerint a biztonsági kőolajkészletet a miniszter rendelete alapján lehet felhasználni. A rendeletben a miniszter meghatározhatja a felhasználás célját, ütemét, és az ország működését biztosító felhasználók részére a felszabadított biztonsági készlethez elsőbbségi hozzáférést engedhet, emellett meghatározhatja a visszapótlás során alkalmazható legmagasabb árat.

Pénteken sok kis, nagyobb hálózathoz nem tartozó benzinkút nem nyitott ki. A Független Benzinkutak Szövetsége azt közölte: a magyar családi tulajdonban lévő benzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak, mert egyrészt a védett/hatósági árak miatti veszteségeik elviselhetetlen mértékűre duzzadtak, és a Fidesz-kormány által meghirdetett kárenyhítő támogatást nem kapták meg. Az ellen is tiltakoznak, hogy „bárki egyszemélyes, korlátlan felhatalmazást kapjon arra, hogy bármikor új hatósági árat vezessen be”, ismeretlen okból, ismeretlen mértékben és ismeretlen tartalommal.

Kedvenceink
Partnereinktől
Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!