A devizahiteleseknek kedvező ítéletet hozott az unió bírósága, de a következmények még nem világosak
Az Európai Unió Bírósága (EUB) egy 2007-ben kötött svájcifrank-alapú autólízing-szerződés ügyében még április 30-án úgy döntött, hogy az árfolyamkockázatról való hiányos tájékoztatás miatt a szerződés érvénytelen. A megfizetett havi törlesztőrészletek és költségek teljes összege pedig visszajár az adósoknak. A 24.hu megszólaltatta az adósokat képviselő ügyvédet is, aki szerint nagyon komoly következményekkel járhat az EUB mostani ítélete a devizahitelesekre nézve, ugyanakkor ehhez végre kéne hajtania a döntést a magyar állami szerveknek is.
A 2007-es svájcifrank-alapú autólízing-szerződés ügyében a Kúria kért előzetes döntéshozatalt az unió bíróságától. Az EUB az ítéletben kimondta, hogy „egy tisztességtelennek minősített szerződési feltételt főszabály szerint úgy kell tekinteni, mint amely nem is létezett, úgyhogy a fogyasztóra nézve nem fejthet ki joghatást”. A tisztességtelen feltétel itt az árfolyamkockázatról való hiányos tájékoztatásra utal. Az EUB döntése szerint ha a tisztességtelen feltételek kihagyásával már nem teljesíthető a szerződés, akkor azt úgy, ahogy van, semmisnek kell tekintetni.
Az EUB döntéséből az következhet, hogy a tisztességtelen feltételek kiesése miatt a devizahiteleseknek csupán annyi pénzt kéne fizetniük, amennyit a szerződés forintban tartalmaz. Az árfolyamkockázatból eredő költségeket és a kamatterheket viszont a pénzintézeteknek kéne állniuk.
A 2007-es ügyben az adósokat képviselő ügyvéd, Marczingós László azt mondta a 24.hu-nak, hogy az EUB döntése az eddigi legjelentősebb a devizahiteleseknek. Szerinte az EUB döntésének az az egyetlen lehetséges jogkövetkezménye, hogy minden esetben vissza kell állítani az eredeti állapotot, vagyis az adósok kizárólag azzal az összeggel tartoznak, amit kaptak a pénzintézettől.
Az ATV Egyenes Beszéd című műsorában azt mondta, több millió devizahitel-szerződést érinthet az EUB döntése. Ugyanakkor elengedhetetlen lenne, hogy a magyar állami szervek végrehajtsák az EUB ítéletét. Szerinte az EUB döntésének nyomán konkrétan „felül kell írni az egész magyar bírói gyakorlatot” a devizahitelesekkel kapcsolatban.