Trumpék most a vámháborújuk eredeti célját ássák alá
2025. április 13. – 11:28
Azért meglepő, hogy az Egyesült Államok mentesítette a 125 százalékos vám alól a Kínából származó okostelefonokat, mert néhány nappal korábban Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszter még azt mondta, hogy a vámemelések célja többek között az, hogy az iPhone-gyártást visszahozzák az Egyesült Államokba – jegyzi meg a BBC. Így viszont a legnagyobb kínai exportcikk lesz vámmentes anélkül, hogy erről előzetesen nyilvános bejelentést tettek volna.
A BBC szerint ha ez a mentesség nem lépett volna életbe, annak gyors következményei lettek volna az amerikai Apple-üzletekben: az Apple csengcsoui (Zhengzhou) gyára – ahol a világ iPhone-jainak nagy részét készítik – drasztikus költségnövekedéssel szembesült volna. Egyes becslések szerint az amerikai piacra szánt iPhone-ok 80 százaléka Kínában készül, a gyártási haszonkulcs 40–60 százalék között van. Így az iPhone-ok ára akár 2000 dollárhoz is közelíthetett volna, vagy az Apple globálisan terítette volna szét a többletköltséget – kérdés, elfogadta volna-e a világ a „Trump-vámadót”.
Egyelőre sikerült elkerülni a nyilvános áremelést, de még bekövetkezhet, ha a fentanilhoz kapcsolódó 20 százalékos vámok érvényben maradnak – figyelmeztet a BBC.
Az Apple vezérigazgatója, Tim Cook pedig kulcsszereplő lehet ebben a helyzetben. Ő képes egyaránt tárgyalóasztalhoz ülni Trumpot és Hszi Csin-ping kínai elnököt. „Nem túlzás azt állítani, hogy ha valaki békét hozhat a USA–Kína vámháborúban, az ő lehet. Steve Jobs személyesen választotta ki őt az Apple logisztikai rendszereinek megreformálására” – jegyezte meg a BBC.
Az események gyorsan változnak: a hírek szerint Pete Navarro, a Fehér Ház „vámhéjája” háttérbe szorult, helyét Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter vette át a tárgyalásokon. Navarro volt annak az elhíresült képletnek a szerzője, amely szerint az USA-val szembeni kereskedelmi többlet arányában határozták volna meg a vámokat.
Most azonban a Fehér Ház több országot is jelentős vámmentességben részesített – épp azokat, amelyek nagy kereskedelmi többlettel bírnak az USA felé: Tajvan exportjának 64 százaléka lett vámmentes, Malajziáé 44 százalék, Vietnámé és Thaiföldé közel 30 százalék.
A BBC szerint ez teljes ellentéte a Navarro-féle képletnek, amely szerint „a legnagyobb kihasználókat kell a legkeményebben sújtani”.
Közben az olyan szövetséges országokat, mint például Egyesült Királyság, amely 12 milliárd dolláros kereskedelmi deficitet mutat az USA-val szemben (tehát többet vásárol Amerikától, mint fordítva), 25 százalékos autóvám sújtja, és a gyógyszerek is hasonló sorsra juthatnak – írja a BBC.
A Trump-adminisztráció korábban kizárta a 10 százalékos „alapvám” tárgyalhatóságát, most viszont épp azon termékek kaptak mentességet, amelyek hozzájárulnak a kereskedelmi hiányhoz – vagyis a vámháború eredeti célját ássák alá.
A BBC szerint ez már több, mint visszakozás – néhányan „az eltörlés művészetének” (Art of the Repeal) nevezik.