Állami és EU-s pénzek elcsalása miatt több hazai borászattal szemben is vádat emelt a Fővárosi Főügyészség

Több hazai borászat is érintett abban a költségvetési csalásos ügyben, amelyben a Fővárosi Főügyészség még 2024 novemberében emelt vádat 11 fővel szemben. A Főügyészség tájékoztatása szerint az ügyben európai uniós pályázatokból származó pénzekről is szó van, a Telex információi szerint egy jelentős méretű szekszárdi borászat vezetője is a vádlottak között van.
A vádirat szerint a cégek 2019 és 2021 között túlárazott, illetve valójában el nem végzett munkákról és be nem szerzett eszközökről kiállított, valótlan tartalmú számlákat használtak fel hazai és EU-s támogatások megszerzésére, valamint teljesítések igazolására. Ezenfelül a cégek által befogadott, valótlan tartalmú számlák áfatartalmát a cégek képviselői jogosulatlanul vonták le a fizetendő adóból, vagyis adócsalást is elkövettek.
A nagyobb szekszárdi borászat – amely a Telexhez eljutott információk alapján érintett az ügyben – a honlapjáról elérhető információk szerint többször is sikeresen pályázott EU-s támogatásokra. A vizsgált időszakban a borászat két cégével három pályázaton is nyert, amelyekből összesen közel 240 millió forint támogatást vett fel. Az elnyert pályázatok közül a legnagyobb összegű támogatást kutatás-fejlesztésre kapta a cég. A pályázati felület szerint összesen 209,6 millió forint támogatásból „innovatív műszaki-tudományos növénykórtani megfigyelésekre támaszkodó, professzionális és piacképes szőlőbetegség-előrejelző és döntéstámogató rendszer kifejlesztését” végezték.
Mindhárom pályázat a gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (GINOP) keretében került kiírásra, amely 2014 és 2020 között futott a Széchenyi 2020 programon belül. A finanszírozást két EU-s alap, az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) és az Európai Szociális Alap (ESZA) adta, a nyertes pályázatokról viszont a magyar állam döntött. A GINOP-pályázatok irányítását és felügyeletét a Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárság végezi. Ez korábban a Varga Mihály vezette Pénzügyminisztériumhoz, majd a Miniszterelnökséghez tartozott, 2024 óta pedig a Navracsics Tibor vezette Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumon belül működik.
Az üggyel kapcsolatban kérdéseket küldtünk a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumnak. Arról érdeklődtünk többek között, hogy mikor értesültek az ügyről, hány pályázó és pályázat érintett az ügyben, hogy mekkora értékben csalhattak el a vádlottak EU-s forrásból származó támogatási pénzeket. Arról is kérdéseket küldtünk, hogy ha más, jelenleg futó, a KTM által irányított támogatási programban részt vesznek a vádlottak vállalkozásai, azokat leállította-e a minisztérium, rendelt-e el külön vizsgálatot velük kapcsolatban. Kérdéseinkre cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.
Az áfacsalással kapcsolatban megkerestük a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt (NAV-ot) is, hogy megtudjuk, mekkora értékű csalás történt ebben az esetben. A NAV válaszában azt írta, hogy a kérdéseinkkel forduljunk a válaszadásra jogosult Fővárosi Főügyészséghez.
Mivel az ügy a Fővárosi Főügyészség vádemelését követően már bírósági szakaszba lépett, megkerestük az ügyben eljáró Fővárosi Törvényszéket. Azzal kapcsolatban érdeklődtünk, hogy hol tart pontosan az ügy, a törvényszék válaszában azonban azt írta, hogy egyelőre még nem tűzték ki az első tárgyalási napot.