Vitézy Dávid: Hogy lehetne Lázárra rábízni a projekt felügyeletét, ha ő üzletileg érdekelt abban?
2025. január 27. – 18:14
Nyilvánvaló összeférhetetlenség, hogy Lázár Jánosnak tulajdonrésze volt abban a cégben, amelynek az ingatlanjában a dubaji tulajdonban lévő Eagle Hills értékesítési irodát nyit majd a Rákosrendezőre tervezett új városnegyedhez – mondta Vitézy Dávid hétfőn este a Partizán műsorában. Vitézy még vasárnap posztolt erről, nem sokkal később pedig kiderült, hogy Lázár tavaly decemberben adta át másnak az említett cég 10 százalékos tulajdonrészét.
Eszerint Lázár 2023 végétől kezdődően úgy vett részt a dubaji befektetővel folytatott tárgyalásokon, hogy közben tulajdonos volt a végül értékesítési irodának kiszemelt ingatlanban. Vitézy szerint a minimum az lenne, hogy Lázár feltárja, pontosan mikor és mi történt, és melyik szereplőhöz milyen viszony fűzte.
„Hogy lehetne Lázárra rábízni a projekt felügyeletét, ha ő üzletileg érdekelt abban?” – teszi fel a kérdést Vitézy. Szerinte a dubaji befektetővel kötött szerződés értelmében Budapestet „minden létező jogától” megfosztják.
Vitézy ebben a kérdésben egyetért Karácsonnyal, és mindketten benyújtottak egy javaslatot a Fővárosi Közgyűlésbe arról, hogy éljenek az elővásárlási joggal, és akadályozzák meg a mini-Dubaj projektet. A két előterjesztést együtt fogják benyújtani.
Vitézy szerint még Tarlós István alatt dolgoztak ki egy tervet arra, hogy a Főváros mit kezdjen a Rákosrendezővel. Szerinte ez egy jó terv volt, Karácsonnyal egyetértenek abban, hogy mit kell csinálni a területtel, és jó példának tekinti Bécset, ahol egy hasonló felszámolt pályaudvar helyén élhető városnegyedet építenek.
Az elővásárlási jog gyakorlásán kívül több jogi lépést is tenni fognak annak érdekében, hogy megakadályozzák a dubaji projekt megvalósulását. Vitézy tudja, hogy a kormánynak sok eszköze van a törvények átírására, de szerinte „a jog egyelőre teljesen a főváros oldalán áll”.
Vitézy szerint a mini-Dubaj projekt minden szempontból szembemegy azzal, amit a kormány az elmúlt 14 évben képviselt. A négy legfontosabb pont szerinte:
- A nemzeti szuverenitás feladása.
- A globális nagytőke kiszolgálása a hazai beruházásokkal szemben.
- A konzervatív építészet támogatásának és az építési törvények betartatásának feladása.
- A zsidó-keresztény kulturális örökség megőrzésének feladása.
Ez utóbbival kapcsolatban kiemelte, hogy a dubaji befektető a Rákosrendező eladási szerződésével engedélyt kapott „hitéleti funkciójú” épületek megvalósítására. Ezek akár hatalmas mecsetek is lehetnek.
Vitézy szerint a projekt ellen szól az is, hogy egy 500 méteres felhőkarcoló megzavarhatja a légiközlekedést. A projekt megvalósításával szerinte ellehetetlenülne a Vasúttörténeti Park, amit meg kell akadályozni.
Vitézy ezután kérdésre azt mondta: a Podmaniczky Mozgalomhoz már 500-as nagyságrendben csatlakoztak tagok és tagjelöltek, és minden kerületben van, vagy megalakulás alatt áll egy helyi szervezet. Az első céljuk az, hogy a frakciót támogató szakértői csapatokat felállítsák, a mozgalom bővítése a következő lépés lesz.
A riporter ezután a közösségi közlekedésről kérdezte Vitézyt, aki megvédte azt a döntést, amelynek értelmében idén nem költenek a közösségi költségvetés részeként megszavazott projektek megvalósítására. Szerinte azok között voltak hülyeségek, és sokkal fontosabb, hogy ezt a pénzt a Bajcsy-Zsilinszky úti villamosvonal tervezésére költsék.
A Nemzetgazdasági Minisztérium még január 20-án közölte, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő 51 milliárd forintért eladta a Rákosrendező nagy részét kitevő 85 hektáros területet a dubaji tulajdonban lévő Eagle Hills Zrt.-nek. Másnap kiderült, hogy a területre elővásárlási joga van a fővárosi tulajdonú BKM Budapest Közművek Nonprofit Zrt.-nek.
Karácsony még kedden bejelentette, hogy a főváros élni fog az elővásárlási jogával, amire a vagyonkezelő azt reagálta, hogy szerintük a főváros nem élhet ezzel az elővásárlási joggal. Szerintük ugyanis a vevőt az emirátusokbeli kormány jelölheti ki. Hétfőn aztán a BKM mégis megkapta az elővásárlási jogról szóló tájékoztatót, amelyen nem szerepel ez a kitétel.
Vitézy Dávid után Karácsony Gergely is beszélt a Partizán műsorában, szerinte sokatmondó, hogy a mini-Dubajhoz hasonló projekteket eddig csak az Európai Unión kívül lehetett megvalósítani. A főpolgármester szerint a dubaji befektetőkkel kötött szerződést akkor is meg tudták volna támadni, ha nincs elővásárlási joguk, és korábban erre is készültek.