Hónapokig manipulálta a 4iG részvényeit a cég, aminek volt tulajdonosa éppen Jászai Gellértnek adott el ingatlanokat
2025. január 27. – 08:26
frissítve
Helyreigazítás: A szemlézett cikkben megjelentektől eltérően az alapító Barna György 2023. február 1. óta nem rendelkezik részvényekkel a Banus Portban, és ettől kezdve nem vezető tisztségviselője a cégnek. Barna György az állítólagos tiltott piacbefolyásolás bűntettének elkövetésekor már semmilyen szálon sem kötődött a Banus Port Zrt.-hez.
Nyolc és fél hónapon keresztül, a saját kárára befolyásolta egy kis vagyonkezelő cég a kormányközeli 4iG részvényeit – írja a 24.hu. A Banus Port Vagyonkezelő Zrt. 2023. szeptember és 2024. május között minden egyes kereskedési napon átlagosan 150-200 millió forint értékben vásárolt a tőzsdén 4iG-részvényeket, amiket még a vásárlás napján el is adott alacsonyabb áron, ezzel naponta akár több 10 millió forintot bukva a részvényügyleten. A több mint féléves időszakban egyetlen nap volt csak, amikor a cég magasabb áron adott el 4iG-részvényt, mint amennyiért vásárolt.
A cég részvényvásárlásaira a Magyar Nemzeti Bank is felfigyelt. Az MNB vizsgálatot indított, amely során kiderült, hogy kereskedési napok jelentős hányadában a 4iG teljes napi részvényforgalmának több mint 50 százalékát a Banus Port produkálta, de nem ritkán 80, sőt, 90 százaléknál is nagyobb volt a Banus Port részesedése a 4iG napi forgalmából. Ezzel az MNB közleménye szerint a cég „akár 30 százalékot is elérő kumulált árfolyamváltozást idézett elő”. A jegybank szerint ez a „magatartás alkalmas volt arra, hogy hamis benyomást keltsen a 4iG-részvény valós piaci megítéléséről, legfőképpen annak keresletéről, kínálatáról,” vagyis hogy azt a látszatot keltse, mintha nagy lenne a kereslet a 4iG-papírok iránt.
Az MNB szerint a Banus Port megvalósította a tiltott piaci manipuláció tényállását, ezért kirívóan magasnak számító, 250 millió forintos pénzbírsággal sújtotta a céget – derül ki a Matolcsy György MNB-elnök által jegyzett határozatból. Emellett tiltott piacbefolyásolás bűntettének gyanúja miatt feljelentést tett, amelynek alapján a rendőrség elrendelte a nyomozást. A 24.hu kérdésére az MNB azt válaszolta, hogy „a Banus Port Vagyonkezelő Zrt. határidőre befizette a kiszabott piacfelügyeleti bírságot, és mostanáig nem élt jogorvoslati lehetőségével”, vagyis a cég sem vitatta az MNB megállapításait.
A 4iG és a Banus Port Zrt. között hivatalosan nincs kapcsolat, a cégek függetlenek egymástól. A 24.hu birtokában lévő ingatlan-adásvételi szerződésekből azonban az látszik, hogy a Jászai Gellért, a 4iG többségi tulajdonosa, illetve a Banus Port Zrt. egykori és jelenlegi tulajdonosai, Barna György és Gyárfás Dániel több ingatlanügyletet bonyolítottak le egymással. (Barna György cikkünk megjelenése után jelezte, hogy bár ez a céginformációs portálokon nem látszik, 2023 februárjától már nem vezető és tulajdonos a Banus Port Zrt-ben). A szerződéseken általában Jászai mint vevő, Barna mint eladó, Gyárfás mint eljáró ügyvéd szerepelnek. Jászai Gellért ugyanis (két gyerekével együtt) Barnától vásárolt több ingatlant Siófok-Törekiben, köztük a nyaralóját is több mint 300 millió forint értékben 2020-ban és 2021-ben.
Fizikailag is közel volt a Banus Port Zrt. a 4iG-hez: a cég székhelye abban a Montevideo utcai üzleti parkban van, ahol a 4iG-nek több telephelye volt a vizsgált időszakban. A megadott címen azonban a 24.hu szerint nincs irodája a cégnek.
Annak ellenére, hogy a Banus Port igen nagy veszteséggel adta el a 4iG részvényeit, valaki nagyot nyerhetett az üzlet másik felén, a Banus Port által eladott részvények megvásárlásával. Az MNB határozata szerint „az ügyletek és/vagy kereskedési megbízások szokatlan koncentrációja egyetlen személyhez köthetőek.” Azt azonban, hogy pontosan kihez, az MNB a 24.hu kérdésére sem árulta el.
Az üggyel kapcsolatban kérdéseket küldtünk a Banus Port Zrt.-nek, a 4iG-nak és a Magyar Nemzeti Banknak.