Mi van nyitva 24-én? Hova lehet menni vásárolni az utolsó pillanatban?
2024. december 24. – 06:31
Hát csak eljött december 24-e, az a nap, amiről szinte mindenki azt hitte, hogy majd nyugalomban ébred reggel, régen megvett és már becsomagolt ajándékokkal a szekrényben. Nyilván akad ember, akinek ezt sikerült is megvalósítania, de ha valami miatt mégis felmerül Önben a kérdés, mi lesz nyitva, mi nem, akkor jó helyen jár. Összeszedtük, hogy mire számítson, íme!
Nagyobb boltok
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a boltok általában 12 óráig várják a vásárlókat, de lehetnek eltérések, ezt követően 27-én nyitnak a boltjaik, amelyek az ünnepi rend szerint 31-én többnyire 14-16 óráig állnak majd a vásárlók rendelkezésére.
Az Auchan december 24-én 12 óráig várja a vásárlókat, december 27. és 30. között a szokásos nyitvatartási időben működnek az üzleteik, december 31-én 16 óráig lesznek nyitva.
A Penny üzletei december 24-én országszerte 12 óráig tartanak nyitva, december 27. és 30. között a szokásos vasárnapi nyitvatartás lesz érvényben, míg december 31-én 14 óráig tartanak nyitva.
A Spar és az Interspar áruházak többsége december 24-én 12 óráig tart nyitva, de néhány, bevásárlóközpontban üzemelő áruház esetében előfordulhatnak eltérések. A két ünnep között a szokásos nyitvatartás szerint üzemelnek a boltok, december 31-én a szupermarketek legalább 14 óráig lesznek nyitva, az Interspar hipermarketek többsége 16 óráig lesz elérhető.
A Tesco áruházaiban is 12 óráig lehet vásárolni december 24-én, az ünnepi időszak többi napján a megszokott nyitvatartási időben várják vásárlókat. December 31-én a Tesco áruházak egységesen 18 órakor zárnak.
Az Aldi áruházai december 24-én 12 óráig, december 31-én 16 óráig tartanak nyitva.
A Lidl idén sem nyitja ki üzleteit december 24-én, a két ünnep közötti időszakban az üzletei a megszokott nyitvatartással működnek, december 31-én 16 óráig tartanak nyitva.
Ahol biztosan vásárolhat
Aki mindenképp vásárolna az ünnepek alatt, az kiélheti ez irányú igényét a benzinkutakon, ügyeletes gyógyszertárakban, újságosoknál, virágboltokban, édességboltokban, éttermekben és kocsmákban, illetve az olyan kisboltokban, ahol a pult mögött maga a tulaj, vagy családtagja áll.
Piacok
A tavalyi évhez hasonlóan a Budapest Fővároshoz tartozó hét kiemelt vásárcsarnok és hat üzletközpont az ünnepi időszakban is várja a vásárlókat.
A Nagycsarnok, a Rákóczi téri Vásárcsarnok, a Batthyány téri Vásárcsarnok, a Fehérvári úti Vásárcsarnok, a Bosnyák téri Vásárcsarnok, a Kórház utca Vásárcsarnok, a Flórián téri Üzletközpont, a Nagysándor József utcai, Liget téri és Szentendrei úti üzletközpontok és a Tétényi úti Üzletközpont piaca és üzletei december 24-én délig lesznek nyitva.
A Budapest Vásárcsarnokaihoz tartozó piacok december 25-én és 26-án zárva lesznek, de két ünnep között is várják a vásárlókat. December 30-án és 31-én nyitva, január elsején viszont zárva tartanak a piacok és vásárcsarnokok.
Gyógyszertárak
Az ügyeleti rend szerint látnak el szolgálatot a gyógyszertárak az ünnepek alatt, az ünnepnapok torlódása miatt kiemelten fontos a rendszeresen alkalmazott készítmények beszerzése és a váratlan helyzetekre való felkészülés. Az idősebbek és a rendszeres gyógyszerszedők fokozottan ügyeljenek arra, hogy megfelelő mennyiségű gyógyszer álljon rendelkezésükre, a gyermekes családok mindenképpen gondoskodjanak láz- és fájdalomcsillapító szerekről, és hasznos ellenőrizni a torokfertőtlenítő-, orrcsepp- és köptetőkészleteket is.
December 24-én a pihenőnapokon is nyitva tartó gyógyszertárak nem a szokásos szombati vagy pihenőnapi munkarendjük szerint, hanem általában 12 óráig tartanak majd ügyeletet.
December 25-én és 26-án kizárólag a 0-24 órás, az ünnepnapokon is nyitva tartó, valamint az ügyeletes gyógyszertárak biztosítják a gyógyszerellátást.
December 31-én a szokásos hétköznapi nyitvatartás szerint dolgoznak a patikák, de némely gyógyszertár csak 14 óráig lesz nyitva. Január 1-jén kizárólag a 0-24 órás, ünnepnapokon is nyitva tartó, valamint az ügyeletes gyógyszertárak látnak el szolgálatot.
Fővárosi közlekedés
December 24-én, kedden a nappali járatok a szombati menetrendjük szerint közlekednek. Az utolsó felszíni járatok 16:00 körül, míg az utolsó metrók 18:00 körül indulnak a végállomásokról. Ezt követően az éjszakai járatokkal lehet utazni Budapesten, a H5-ös, a H6-os, a H8-as és a H9-es HÉV azonban ezután is jár (a H9-es HÉV csak Cinkotáról indul Csömörre). A metrók kora esti üzemzárásáig egyes éjszakai buszok rövidített útvonalon közlekednek. A 6-os villamos, valamint a reptéri 100E és 200E busz nem áll le, azok december 24-én is éjjel-nappal járnak.
December 27-én, pénteken a járatok szombati menetrend szerint közlekednek.
December 30-án, hétfőn és 31-én, kedden az év végi, illetve a tanítási szünetben érvényes munkanapi menetrendek érvényesek. A 33A busz és a 81-es trolibusz ezeken a napokon nem közlekedik.
Szemétszállítás
A karácsonyi ünnepi időszakban is a szokásos rendben zajlik a kommunális és a szelektív hulladék elszállítása Budapesten és az agglomerációs településeken. A karácsonyi ünnepnapokat követően mind a hulladékudvarok, mind a szemléletformáló és újrahasználati központok a szokásos nyitva tartással várják a környezettudatos lakosokat.
Áldozatsegítő központok
A két ünnep között is nyitva tartanak az áldozatsegítő központok országszerte. Erre annál is inkább szükség van, mert az ünnepi időszakban megszaporodnak egyes bűncselekmények, elsősorban a kapcsolati erőszak.
Az intézmények december 30-án és 31-én is nyitva tartanak reggel 8 és déli 12 óra között, illetve éjjel-nappal hívható az állam által működtetett 06-80-225-225-ös áldozatsegítő telefonszám.
Hivatalok
A két ünnep között korlátozottan tartanak nyitva a kormányablakok és a kormányhivatali ügyfélszolgálatok.
A két ünnep között a Központi Okmányirodában (1133 Budapest, Visegrádi utca 110-112.) csak személyazonosító okmányokkal kapcsolatos ügyintézésre, valamint a sürgősségi és azonnali (3, illetve 1 napon belüli) útlevelek átvételére lesz lehetőség.
December 30-án és 31-én országszerte 22 kormányablak fogadja az ügyfeleket 8 és 12 óra között, e napokon 18 vármegyeszékhelyen egy-egy, a fővárosban három, Pest vármegyében pedig a Dunakeszi kormányablakban lesz ügyfélfogadás. Ekkor a személyi okmányokkal és a lakcímmel kapcsolatos ügyintézés mellett a digitálisállampolgárság-regisztráció, a diákigazolvány (NEK), TAJ-kártya és európai egészségbiztosítási kártya igénylése intézhető a kormányzati ügyfélszolgálatokon.
A kormányhivatali műszaki vizsgaállomásokon és a földhivatalokban is szünetel a félfogadás, utóbbiak január 3-án fogadnak először ügyfeleket. A kormány- és járási hivatalok a halaszthatatlan hatósági feladataikat az igazgatási szünetben is ellátják, de az online beérkezett kérelmek és a folyamatban lévő eljárások határidejébe ez az időszak nem számít bele.