A gyenge forint és a kakaóválság miatt is drágább lesz idén a szaloncukor
2024. november 30. – 06:30
Küszöbön a december, úgyhogy jobb, ha mindenki elkezdi felkészíteni a szív- és érrendszerét, mert jön a szaloncukrok, csokimikulások és bejglik ideje! De jobb, ha a pénztárcánkat is felkészítjük, mert a Magyar Édességgyártók Szövetsége szerint idén egy sor tényező miatt drágábbak lesznek az édességek, mint tavaly. A szervezet konferenciáján – ahol a szektort érintő gazdasági adatok mellett az év szaloncukrát is bemutatták – Sánta Sándor, a szövetség elnöke elmondta, a csokoládé 10, a cukor pedig 50 százalékkal drágult, ami meg fog jelenni az édességek árában.
A csokoládé áremelkedéséért nagyrészt a kakaópiac a felelős, a korábban viszonylag stabilan tonnánként 2 ezer dolláros világpiaci ár tavasszal 10-12 dollárra nőtt, onnan nyáron újra csökkent, majd idén októberben és novemberben újra meredeken emelkedni kezdett. Ez részben a klímaváltozásnak tudható be, a fontos termőterületnek számító nyugati-afrikai országokban a kevesebb és kiszámíthatatlanabb csapadék miatt jelentősen visszaesett a kakaótermés. És ha ez nem lenne elég, az erdőirtás még tovább rontja a föld vízmegtartó képességét.
A szaloncukor árát magyar sajátosságok is emelik, az édességgyártók rendezvényén bemutatott prezentáció szerint a magyar gyártók számára a munkabérek – a nemzetgazdasági átlagnak megfelelően – 12,5 százalékkal, a fuvarozás 18 százalékkal, a csomagoláshoz használt papír és alufólia ára 50 és 70 százalékkal emelkedett. A helyzetet tovább rontja a gyenge forint, hiszen mivel Magyarország nem a kakaótermeléséről híres, a kekszek kivételével az édességipar legtöbb terméke sok importot igényel.
Mindezek hatására Sánta Sándor szerint az idén a középkategóriás szaloncukrok 5500-7000, a prémium kategóriás szaloncukrok 13-16 000 forintba kerülnek majd kilónként.
Az áremelkedés miatt az édességgyártók arra számítanak, hogy az idén kevesebb édességet vesznek majd a magyarok, az áremelkedés miatt viszont a gyártók több bevételre számítanak, mint tavaly. Azért várhatóan így is megvásárolnak majd a magyar háztartások úgy 3-3,5 tonna szaloncukrot és 8-9 millió csokimikulást.