500 magyar befektetőt kérdeztek meg egy felmérésben, milyen eszközökkel és milyen céllal fialtatják a pénzüket

2024. november 25. – 19:46

Másolás

Vágólapra másolva

Az EU-s átlaghoz képest rendkívül konzervatívak a magyarországi befektetők, 68 százalékuk elsődlegesen kötvényekbe fektet, míg ez az arány az EU-ban mindössze 17 százalék – derül ki a Lightyear és a 21 Kutatóközpont felméréséből. A felmérésben több mint 500 magyar befektetőt kérdeztek meg a befektetési preferenciáiról és céljairól.

A felmérésben választ adók 60 százaléka férfi, 57 százalékuk 55 évnél idősebb. 42 százalékuknak van mesterdiplomája, 30 százaléknak alapdiplomája, 21 százaléknak érettségije, 7 százaléknak ezek közül egyik sem.

A kutatók a kíváncsiak voltak a befektetők kockázatvállalási hajlandóságára, és azt találták, hogy a válaszadók meglepően nagy része, 90 százaléka nem vállal szívesen kockázatot. A nagyon szívesen kockázatot vállalók aránya 1,8 százalék.

Forrás: Lightyear
Forrás: Lightyear

Feltűnő az is, hogy a befektetők majdnem negyede egyáltalán nem szeretne kockázatot vállalni, ezzel a kizárja a portfóliójából a befektetési eszközök nagy részét.

Ez egybevág a kutatás egy másik megállapításával, amely szerint a válaszadók 26 százaléka kizárólag kötvényekbe fektet be. Bár a kutatás nem írja, ez valószínűleg olyan embereket jelöl, akik állampapírban tartják a megtakarításaikat – ami tényleg egy kockázatmentes befektetés.

A kutatás során megkérdezték, ki milyen eszközöket tart a befektetési portfóliójában. A legnépszerűbb a kötvény lett (valószínűleg megint csak az állampapírok miatt), de a befektetők több mint fele tart pénzt befektetési alapokban is.

Forrás: Lightyear
Forrás: Lightyear

A kutatás szerint a magyar befektetők kevesebb mint negyede rendelkezik részvényekkel, és mindössze hét százalékuk kriptovalutával. Ez utóbbi számít a fentiek közül a legkockázatosabb befektetési eszköznek.

A kutatók arra is kíváncsiak voltak, hogy milyen céljaik vannak a megkérdezetteknek a befektetéssel. Az előző kérdéshez hasonlóan itt is több választ lehetett megjelölni, a legtöbben azt a nem túl ambiciózus célt tűzték ki maguk elé, hogy lépést tartsanak az inflációval.

Forrás: Lightyear
Forrás: Lightyear

A válaszadók majdnem fele passzív jövedelemforrásként tekint a befektetéseire, közel 40 százalékuk pedig idős korára tesz félre, és addig fialtatja a pénzét. 17 százalék mondta, hogy ingatlanra gyűjt, 4 százalék pedig adósságot fizetne vissza ebből a pénzből.

A Lightyear kutatás azt írja: az EU-ban mindössze a befektetők 17 százaléka fektet kötvényekbe, így a magyarországi 68 százalékos arány kimagaslónak mondható, ami egyedülállóan konzervatív hozzáállást mutat. Még ennél is szembetűnőbb, hogy a magyar befektetők 26 százaléka kizárólag kötvényekbe fektet – noha ezt az eszközosztályt a legtöbb európai befektető csupán egy diverzifikált portfólió kis szeletének tekinti. Az olyan országokkal összehasonlítva, ahol a legtudatosabb befektetőket találjuk, mint például Németországban, még jobban kiütközik az ellentét: a németeknek mindössze 13 százaléka választja ezt az eszközosztályt.

A Lightyear és a 21 Kutatóközpont felméréséből jól látszik, mekkora szakadék tátong a magyarországi, és a sokszínűbb, proaktívabb európai befektetői közösségek között. A magyar befektetőknek csupán 61 százaléka kezeli maga a befektetéseit – ez lényegesen alacsonyabb például Észtországhoz képest, ahol a befektetők 88 százaléka tesz így.

A felmérésben megkérdezettek fele már több mint öt éve aktív a tőzsdén, és 500 ezer és 10 millió forint közötti eszközállománnyal rendelkezik, amiből látszik, hogy a hosszú távú, stabil pénzügyi növekedésben hisznek. A befektetési portfóliók kezelésével kapcsolatos mérsékelt proaktivitás másik jele, hogy a megkérdezetteknek csak kevesebb mint a fele (43%) fizet be rendszeresen havonta a befektetési számlájára.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!