Annyi bevándorló érkezett tavaly a fejlett országokba, mint soha korábban
2024. november 17. – 08:16
Annyi bevándorló érkezett a 38 fejlett országot tömörítő OECD tagállamaiba 2023-ban, mint még soha – derül ki a szervezet 2024-es nemzetközi migrációról szóló jelentéséből. A kiadott munkavállalói engedélyek száma, a fejlett országokba érkező külföldi diákok száma és a menedékkérők száma is rekordot döntött tavaly.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetnek (OECD) 38 tagállama van, amelyek teljes lakossága több mint egymilliárd fő. A tagok között többségében fejlett észak-amerikai és európai országok vannak, rajtuk kívül Japán, Dél-Korea, Ausztrália, Új-Zéland, Izrael és néhány latin-amerikai ország tag.
Az OECD-országokba 2022-ben 4,7 millió ukrán menekült mellett 6 millió tartósan helyben maradó bevándorló érkezett – ez akkor minden idők legmagasabb értéke volt. 2023-ban aztán ennél is többen, 6,5 millióan érkeztek ezekbe az országokba, amivel újabb rekord dőlt meg.
A szervezet jelentése szerint 2023-ban az előző évhez képest:
- 16 százalékkal nőtt a családi okokból bevándorlók száma;
- 20 százalékkal a humanitárius okokból érkezők száma;
- 16 százalékkal azok száma, akik a fejlett országokban munkavállalói engedélyt kaptak;
- és 6,7 százalékkal a tartózkodási engedélyt nyert külföldi diákok száma.
2023-ban rendkívül sok, 2,7 millió menedékkérő érkezett az OECD-országokba. Nagy részük Venezuelából, Kolumbiából, Nicaraguából és Haitiból menekült az Egyesült Államokba.
Tavaly a legtöbb legális bevándorló az Egyesült Államokba érkezett (1,2 millió fő), második legtöbben az Egyesült Királyságba vándoroltak be (750 ezer fő). A tagállamok körülbelül egyharmada – köztük Kanada, Franciaország és Japán – annyi bevándorlót fogadott be, mint még soha.
Az OECD szakértői szerint az egyre nagyobb méreteket öltő bevándorlásnak elsősorban gazdasági okai vannak: a fejlett országok elöregedő társadalmainak munkaerőre van szüksége a gazdaság működtetéséhez és annak növekedéséhez. A bevándorlók közül sokan az egészségügyben vagy a vendéglátásban helyezkednek el.
Az elmúlt években a fejlett országok közül sokban politikai témává vált a bevándorlás, idén is több ország szigorított a bevándorlásra vonatkozó szabályain. Az OECD szerint mégsem valószínű, hogy tartósan csökkenjen a bevándorlók száma, mert kisebb-nagyobb mértékben a fejlett országok mindegyike munkaerőhiánnyal küzd – írja a Financial Times.