Tavaly külföldi tulajdonba került minden ötödik lakás Budapest belső kerületeiben

2024. november 13. – 15:43

Másolás

Vágólapra másolva

Tavaly minden ötödik eladott lakás külföldi tulajdonba került Budapest belső kerületeiben – derült ki a Portfolio legfrissebb lakáspiaci elemzéséből. A portál szerint 2023-ban a magyarok és a külföldiek lakásvásárlási kedve is visszaesett az előző évhez képest. Tavaly közel 6300 külföldi vásárolt lakást Magyarországon, ami 1700-zal kevesebb, mint 2022-ben.

A KSH adatai alapján Németországból érkezett a legtöbb lakásvásárló, a németek 1473 megvásárolt lakással az összes külföldi vásárlás közel negyedéért feleltek. Őket követték a szlovák, a román és a brit vásárlók, akik 600-700 lakást vettek meg tavaly. A kínaiak is viszonylag sok ingatlant vásároltak, ők 588 lakást vettek, főleg Budapesten.

A Portfolio szerint 2023-ban is magas volt a német és a holland vásárlók között a 65 év felettiek aránya. A korábbi trendekhez képest változás, hogy tavaly minden harmadik svájci vásárló nyugdíjaskorú volt. A német vevők inkább Somogy és Zala vármegyékben vásároltak ingatlant, budapesti vásárlásaik aránya változatlanul alacsony maradt.

Budapesten 2023-ban 9,1 százalék volt a külföldi vásárlók aránya. A pesti belső kerületekben viszont a tranzakciók 22 százalékánál külföldi volt a vevő. A kínaiak több mint 500 lakást vettek, őket a brit és a vietnámi vásárlók követték. A vietnámiak körében egyértelműen Budapest a legnépszerűbb, 92 százalékuk a fővárosban vett lakást. A kínaiak 90 százaléka, míg az oroszok és az izraeliek 86-86 százaléka választotta Budapestet.

A legtöbbet az oroszok és a vietnámiak költötték, átlagosan több mint 70 millió forintért vettek lakást. Ennek oka az, hogy ők leginkább Budapesten kerestek ingatlant. A legolcsóbban a románok vásároltak, ők átlagosan 15 millió forintot költöttek, de a hollandok átlaga is csak 18,5 millió forint volt.

Négyzetméterárakban is tetten érhető ez a tendencia. Amíg a román és a holland vásárlók csak 200 ezer forint körüli négyzetméterárat fizettek a magyarországi ingatlanjukért, addig a kínaiak és az izraeliek átlagosan 1 milliót, az oroszok pedig még többet.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!