Orbán Győző legsikeresebb cége az egész piacot lekörözte nyereségben
2024. október 29. – 09:43
Orbán Győző cége, a Dolomit Kft. 2019 óta minden évben legalább kétszer, néhány évben közel négyszer akkora nyereségrátát tudott produkálni, mint a 10 legnagyobb árbevételű konkurens cég átlagos nyereségrátája, ebben pedig nagy szerepe van állami beruházásoknak – írja a 444.
Orbán Viktort többször is kérdezték már a családja gazdagodása és az állami-uniós beruházások közötti kapcsolatról, de ezeket a kérdéseket rendre azzal utasítja el, hogy „üzleti ügyekkel nem foglalkozik”, és azt sem kommentálja, hogy a családja cégei beszállítóként vesznek részt állami projektekben. Orbán Győző cégei pedig éppen ezekből a beszállítói megrendelésekből értek el kiemelkedő nyereségrátát.
A Direkt36 által megszerzett dokumentumokból például kiderült, hogy Orbán apjának legjobban futó cége, a Dolomit Kft., amelyben Orbán Győzőnek 50 százalék fölötti tulajdonrésze van, több csatornázási és vasútépítési projektben is részt vett mint beszállító, a megrendelők között pedig több kormányközeli cég is feltűnt.
A 444 szeptemberben azt is kiderítette, hogy Budapest–Belgrád-vasútvonal építéséhez is a Dolomit Kft.-től rendeltek építőanyagot 2022-ben és 2023-ban is. A cég ebben két évben kiugróan magas árbevételt ért el. Amikor a 444 Strasbourgban arról kérdezte a miniszterelnököt, hogy nem tartja-e aggályosnak, hogy a kínai hitelből épülő beruházásából a családja is gazdagodik, Orbán azt válaszolta, hogy „ez egy állami beruházás, amit nem az állam valósít meg”, illetve „hogy a magáncégek mit csinálnak, azzal nem kívánok foglalkozni, mint ahogy eddig sem foglalkoztam”.
A Transparency International szerint viszont problémás, hogy ezekből a megrendelésekből gazdagodik az Orbán család, ugyanis ezek a beruházások közpénzből valósulnak meg. Ezt bizonyítja a Transparency közérdekűadat-igénylési pere, amit a vasútfejlesztéssel kapcsolatos beszállítói szerződések megszerzéséért indított. A keresetet elutasította a Kúria, azonban nem azzal az indokkal, hogy ne közérdekű adatokról, vagyis közpénzzel kapcsolatos szerződésekről lenne szó, hanem azzal, hogy a törvény szerint a beruházással kapcsolatos adatok titkosak, és ezért az adatkérések teljesítéséről a magyar külügyminiszter dönt. Szijjártó Péter pedig jelezte, nem támogatja az adatigény teljesítését.
A 444 megvizsgált Orbán Győző több cégének árbevételét és nyereségét is. A cégadatok alapján elmondható, hogy még az állami beruházásokban beszállítóként rendszeresen részt vevő Dolomit Kft. a bányászati szektorban működő többi céghez képest kiugróan magas nyereségrátát ért el az elmúlt években, addig a Orbán apjának többi cégéről ez nem igazán mondható el.
A Dolomit Kft.-n kívül azonban van még egy érdekeltsége Orbán Győzőnek, amely a jövőben igen jól jövedelmezővé válhat. A Dolomit Inert, amely tavaly év végén vette fel tevékenységei közé a nem veszélyes hulladék gyűjtését, kezelését és ártalmatlanítást, megkapta az engedélyt arra, hogy idéntől 2077-ig évente 400 ezer tonna hulladékkal töltse fel a gánti dolomitbánya gödrét. A náluk lerakott inert, vagyis nem veszélyes építési törmelékért természetesen fizetni kell, amely a Szabad Európa számításai alapján évi 4 milliárdot is hozhat a bányának.