Egy új rendelet véget vethet az ingyenes födémszigetelési programoknak
2024. szeptember 23. – 17:47
Megszűnhetnek vagy kedvezőtlenebbé válhatnak az utóbbi időben gombamód szaporodó ingyenes födémszigetelési programok, miután a Magyar Közlönyben megjelent új energiahivatali rendelet szigorított az ilyen akciók alapját adó feltételeken. „A módosítások miatt az ingyenesség szinte biztosan megszűnik, de a kedvező árú konstrukciók valószínűleg megmaradnak” – idézi a változásokat bemutató közlemény Juhász Attilát, az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi tagozatának elnökét.
Alaposan megmozgatták az építőipari piacot az utóbbi hónapokban az ingyenes padlásfödém-szigetelési akciók. Ezeket azok a családiház-tulajdonosok vehették igénybe, akiknek a házuk korábban nem kapott födém-hőszigetelést. „Ezek alól az akciók alól most kihúzta a talajt a kormány azzal, hogy a szeptember 19-i Magyar Közlönyben módosította az energiahivatali rendeletet” – mondta Juhász.
Ahhoz, hogy a változás lényegét megértsük, előbb érdemes megnézni, miért is érte meg az akciókat meghirdető vállalkozóknak, hogy ingyenesen szigeteljenek családi házakat. Az ok az EKR azaz az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszerben keresendő.
Magyarország a Nemzeti Energia- és Klímatervében célul tűzte ki, hogy a végső energiafelhasználása 2030-ban ne haladja meg a 2005-ös értéket. Ezért 2021. január 1-től egy új szakpolitikai eszközt vezettek be, az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszert (EKR). Ennek lényege, hogy a kötelezetteknek, azaz az energia- és üzemanyag-kereskedelmi vállalatoknak olyan intézkedéseket kell bevezetniük, amelyek arra ösztönzik fogyasztókat, hogy energiát takarítsanak meg. Ezeket a megtakarításokat HEM-ekkel, azaz hitelesített energiamegtakarítási tanúsítványokkal kell igazolniuk, és ha ezt nem teszik, akkor büntetést kell fizetniük, nem is keveset. A HEM-eket nagy tételben tömbösítve az erre létrehozott speciális energia tőzsdén lehet értékesíteni. Sok piaci szereplő vált érdekeltté abban, hogy ilyen típusú energiamegtakarítási intézkedésekre ösztönözzék a lakosságot. Különösen ott volt nyereséges ez a modell, ahol olcsóbban volt megvalósítható a HEM előállítása, mint annak a piaci ára.
„Itt kerül képbe a födémszigetelés mint olyan beruházás, amelyen viszonylag olcsón elég nagy energia-megtakarítást lehet elérni” – magyarázza Juhász Attila. Létezik ugyanis egy EKR-katalógus, amely egyszerűsített elszámolást tesz lehetővé az ilyen beruházások esetében. Ebben egy „ökölszám” alapján 1 m²-re vetítve 0,5 GJ/m² energiamegtakarítás mutatható ki abban az esetben, ha 25 cm-es üveggyapottal leszigetelnek egy családi ház padlásfödémét.
Juhász Attila példájával szemléltetve a modellt, egy 100 m²-es családi ház esetében így 50 GJ energiamegtakarítás érhető el, amelyet a legutóbbi szeptemberi HEM-kereskedési napon 13 ezer forintos áron lehetett értékesíteni. Ez azt jelenti, hogy a födémszigetelést végző vállalkozó 650 ezer forintot kaphatott az egy családi házon elvégzett szigeteléssel megszerzett HEM-ért.
Ez az összeg áll szemben a költségekkel. Ilyen költségek a hitelesítés díja, az üveggyapot anyagára és annak szállítási költsége, a kivitelezés, valamint az egyéb adminisztrációs, szervezési és marketingköltségek is. Mindezek a költségek mellett a számításunk alapján, akár 150–200 ezer forintos profit is tudott képződni egy átlagos kádárkockán, ami nagy motivációt jelentett az erre specializálódott vállalkozónak.
„Építőanyag-kereskedőként azt tapasztaltuk, hogy a leginkább működő modell az volt az elmúlt időszakban, hogy a polgármesterek segítségével lakossági fórumokat tartottak, és erre a szolgáltatásra a polgármesteri hivatalokban lehetett jelentkezni” – mondta Juhász Attila. A hivatal ezzel igazolta a program hitelességét, és nagyban javított a kivitelezés hatékonyságán: a tömegesség csökkentette a szállítási díjakat, a kivitelezők pedig – akár egy utcát végigjárva – egyik házról a másikra át tudtak menni, nem kevés időt spórolva ezzel.
Az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke szerint ez a hirtelen megnövekedett igény az üveggyapotpiacon ellátási zavarokat is okozott, ami a meglévő beszerzési források mellett alternatív külföldi beszállítók bevonását, a szállítási határidők növekedését, valamint az árak enyhe emelkedését is jelentette.
Ebben a rendszerben hozott jelentős változást a múlt csütörtöki Magyar Közlönyben a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal által kiadott rendelet, amely több lényegi változást hoz magával:
- Az egyik legnagyobb változás, hogy a végső energiamegtakarítás számítási módszere 0,5 GJ/m²-ről 0,46-ra változik, ami 8 százalékkal csökkenti az egy épületen elérhető HEM-ek mennyiségét, vagyis a fenti példában szereplő 650 ezer forintról 598 ezer forintra csökkenti a bevételt.
- A korábbi 25 cm-es üveggyapot-vastagság helyett minimum 30 cm lesz az elvárás. Ez egy m²-re kivetítve nagyságrendileg 500 forintot, egy 100 m²-es épület esetén 50 ezer forint többletköltséget jelent.
- Új elemként került be a kétrétegű fólia terítése, a szigetelés alatt egy párazáró fólia, majd a szigetelés felett egy porosodást gátló páraáteresztő fólia kötelező elhelyezése is. Ezen termékek anyag- és többletmunkadíj-ára megközelítőleg 500 forint m²-enként, ami újabb 50 ezer forintos költségnövekedést eredményez.
- Az új rendelet előírja, hogy ezután kötelezően minden tizedik épületet energetikai szempontból a hitelesítő szervezetnek helyszíni szemlével is le kell ellenőriznie, aminek szintén lesz költsége.
A biztosan emelkedő költségek miatt a kivitelezőknek az eddigi feltételekkel már nem fogja megérni a munka. A rendszer szigorítása nem jelenti azt, hogy a családiház-tulajdonosok a jövőben ne kapnának kedvező ajánlatokat a házuk födémszigetelésére, de az ingyenesség szinte biztosan megszűnik. „Arra lehet számítani, hogy a padlásfödém-szigetelési rendszer szinte biztosan megmarad, de nem lesz ingyenes, ellenben kedvező áron hozzá lehet majd jutni a lakosságnak. Ez azt is fogja jelenteni, hogy amennyiben fizetni kell érte, egyrészt sokkal mérsékeltebb és kiegyensúlyozottabb lesz a jövőben a kereslet, másrészt a minőségi elvárás is lényegesen nagyobb lesz, így a kókler kivitelezők, akik tömegesen nem megfelelő minőségben szolgáltatnak, ki fognak rostálódni” – mondta Juhász Attila.
Nagy kérdés azonban, hogy az ezidáig leszigetelt, de még nem hitelesített HEM-ek már az új feltételrendszer szerint lesznek-e elszámolva, és joggal merülhet fel a kérdés, hogy akinek a soron következő napokban vagy hetekben előre betervezett és leegyeztetett padlásszigetelése lesz, annak a kivitelezés meg fog-e valósulni – írja a közlemény.