A családbarát kormány a kicsi gyereket nevelő MÁV-dolgozóknak is betiltotta a home office-t, és ez jogilag sem biztos, hogy rendben van

2024. július 26. – 04:52

A családbarát kormány a kicsi gyereket nevelő MÁV-dolgozóknak is betiltotta a home office-t, és ez jogilag sem biztos, hogy rendben van
A Mol régi székháza Újbudán, az Október huszonharmadika utcában – Fotó: Róka László / MTI Bizományosi

Másolás

Vágólapra másolva

Nem felel meg a munka törvénykönyve előírásainak az, amilyen indoklással a MÁV a 8 éven aluli gyereket nevelő munkavállalóinak is megtiltja a távmunkát – állítja a Vasutasok Szakszervezete, amely a héten egy sor ponton kérte az Építési és Közlekedési Minisztériumot (ÉKM), hogy fontolják meg a távmunkatiltás fellazítását.

A MÁV-nál június végén derült ki, hogy júliustól betiltja a cégért felelős ÉKM az otthoni munkavégzést. Lázár János minisztériuma azt reméli a lépéstől, hogy jobb lesz az elvégzett munka minősége, a szakszervezet szerint azonban „az elrendelt intézkedések – azok váratlan volta miatt – nehéz, számos esetben lehetetlen élethelyzetbe sodornak munkavállalókat”, ráadásul nem is fér el mindenki a csoportnak kirendelt átmeneti irodaházban (a régi, újbudai Mol-székházban).

Egy, a cégnél dolgozó olvasónktól úgy értesültünk, különösen sokan borultak ki a rendelkezés miatt a 8 éven aluli gyereket nevelő MÁV-alkalmazottak közül, sőt, többen úgy értelmezik, jogszabályellenes az ő esetükben az, ahogyan a távmunka-kérelmüket visszadobják. A levelet író MÁV-dolgozó arról panaszkodott, „több kisgyerekes munkavállaló igen nehéz helyzetbe került, mert sokan a home office biztosnak vélt tudatában nem kértek bölcsődei vagy óvodai ügyeletet a nyárra, de így most nem tudják megoldani a gyerekfelügyeletet." Ismét egy családbarát húzása volt a regnáló kormánynak” – kommentálta az intézkedést.

Megkérdeztük a Vasutasok Szakszervezete jogi osztályát, mi a helyzet szerintük, válaszként Horváth Csaba szervezetpolitikai alelnök azt írta a Telexnek: a 2023. január 1-jétől hatályos Mt.-módosítás szerint a munkavállaló gyermeke nyolcéves koráig – a munkaviszony első hat hónapját kivéve – kérheti például a távmunkában foglalkoztatást is.

Ha a dolgozó ezt kéri, akkor a munkáltatónak 15 napon belül írásban kell nyilatkoznia a kérelem elbírálásáról, és ha elutasítja, akkor szigorú követelményeknek kell megfelelnie. „Ezen nyilatkozat esetén az Mt. rendkívül szigorú feltételt szab meg, az indokolásnak meg kell felelni a valósság, világosság és okszerűség követelményének. Amennyiben ezen három feltétel közül valamelyik nem áll meg, azaz az indokolás nem lesz világos, az indok nem lesz valós vagy okszerű, azaz jogellenesen utasítja el a munkáltató a munkavállaló kérelmét, úgy az illetékes bíróság az Mt. 61. § (6) bekezdés alapján a munkáltató hozzájáruló nyilatkozatát pótolja” – írta Horváth Csaba, aki szerint az eddig beérkezett információk, dokumentumok alapján „a MÁV-Volán-csoportba tartozó gazdasági társaságok

megközelítőleg egységes indokolással utasítják el sorban a munkavállalók ezirányú kérelmeit. Álláspontunk szerint megkérdőjelezhető az indokolás valóssága, világossága és az okszerűsége is.”

A MÁV egyébként egységesen arra hivatkozik, hogy

  • az ÉKM egységesen megtiltotta a home office-t;
  • a benti munkavégzés növeli a hatékonyságot;
  • a papíralapú dokumentálási elvárások megvalósítása sokszor lassú;
  • a nyolc év alatti gyermek felügyelete fokozott odafigyelést igényel, amely megosztja a munkavállaló figyelmét a munkavégzés és a gyermek felügyelete között.

A szakszervezet egyesével kifejtette, hogy miért nem állnak meg szerintük ezek az érvek. Leírják többek között, az irodai jelenléttel kapcsolatos hatékonyság, valamint hibalehetőségek esetszámára nem készült tanulmány, felmérés, amely megalapozná a jobb minőségű munkával kapcsolatos várakozást a home office betiltása esetén. Azt is közölték, hogy a csoportnál foglalkoztatott IT-szakembereket ugyanúgy sújtja az új szabály, pedig ők „végképp nem végeznek papír alapon munkát”, és az ágazatban alig van már olyan pozíció, ami nem végezhető legalább részben távmunkában. A gyerekfelügyelet miatti figyelemmegoszlással kapcsolatban megjegyezték: nyilvánvalóan ellentmond a jogalkotó szándékának ez az indokolás, hiszen csak 2023. január 1-jétől került bele az Mt.-be ez a lehetőség, „vélhetően támogatva ezen rendelkezéssel is a kormány családbarát politikáját, az EU-irányelveknek való megfelelést”.

A Telexhez olyan híresztelés is eljutott, miszerint szeptember 1-jétől a rugalmas munkavégzést is megtiltanák a MÁV-nál, vagyis reggel 8-tól 16:20-ig bent kellene lennie mindenkinek. A szakszervezet azt írta, erről ők is csak folyosói pletykákat hallottak, egyelőre sem az ÉKM, sem a MÁV nem erősítette meg, hogy szándékában állna a rugalmas munkaidő-beosztás megszüntetése. Ha ez mégis megtörténne, az megint csak kellemetlenül érintene sokakat, hiszen a szellemi munkakörökben foglalkoztatottak jelentős része rugalmas beosztás szerint dolgozik.

A szakszervezettől megtudtuk azt is, hogy a home office-ra vonatkozó tiltás témájában a héten egyeztettek a minisztériummal: a Csoportszintű Érdekegyeztető Tanács ülésen a VSZ mellett a VDSzSz Szolidaritás is jelen volt, a két szakszervezet
tárgyalhatott Nagy Bálint államtitkárral és Bartol Tamás helyettes államtitkárral az ÉKM-től. A VDSzSz Szolidaritás ebben a körben javasolta, hogy a home office-szal és a távmunkával kapcsolatos tulajdonosi döntést szeptember közepéig függesszék fel, vizsgálják meg a home office-ban és távmunkában lévő munkavállalók szociális helyzetét, életkörülményeit, a munkaképességüket, hogy kiderüljön, mely
munkavállalóknál szükséges továbbra is fenntartani a home office-t és
távmunkát. Kezdeményezték azt is, hogy klimatizálják azokat a munkahelyeket, ahova visszarendelték a MÁV-osokat dolgozni.

Horváth Csaba szerint a minisztérium képviselői „hajlandóságot mutattak a távmunkavégzéssel kapcsolatos eddigi ÉKM-álláspont változtatására”. A szakszervezeteknek írásban hétfő estig kellett elküldeniük a javaslataikat (amelyek tartalmából egyelőre nem adtak ki részleteket), most pedig remélik, hogy a minisztérium vezetése el fogja fogadni azokat, és kompromisszum születhet. A VDSzSz azt írta a Telexnek, a tárgyalásról készült feljegyzés hétfőn kerül Lázár János
asztalára, ezután várható döntés.

Érdeklődtünk arról is, hogy a felzúdulás miatt nem mondanak-e fel többen a MÁV-nál, mint általában. Horváth Csaba szerint felmondási hullám még nem indult meg ugyan, de „rengeteg vasutas nézelődik a munkaerőpiacon, többen már állásinterjún is jártak”. Az Építési és Közlekedési Minisztérium nem reagált a home office témában küldött kérdéseinkre, a MÁV pedig csak annyit közölt, hogy a minisztérium valóban megtiltotta a home office-t, de mindenkinek van hely az új irodában.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!