Az amerikai kormány egyelőre nem segíti ki a csődbe ment kaliforniai bankot

2023. március 12. – 22:13

Az amerikai kormány egyelőre nem segíti ki a csődbe ment kaliforniai bankot
Egy kiragasztott sajtóközlemény a Silicon Valley Bank központi irodájának bejárati ajtaján – Fotó: Tayfun Coskun / Anadolu Agency / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Az amerikai kormány nem készül költségvetési forrásból kisegíteni a csődbe ment Silicon Valley Bankot (SVB), de igyekszik biztosítani a betétesek pénzét – írja az MTI az amerikai pénzügyminiszter vasárnapi kijelentései alapján.

Janet Yellen a CBS televíziónak adott interjúban azt mondta, hogy folyamatosan egyeztet a pénzügyi felügyeleti szervekkel a helyzet kezeléséhez szükséges lépésekről, de hozzátette, hogy nem terveznek állami segítséget nyújtani az SVB-nek.

Igyekezett eloszlatni azokat a félelmeket, hogy az amerikai történelem második legnagyobb bankcsődje a teljes pénzügyi rendszert megrendítheti, és a 2008-ashoz hasonló állapotokhoz vezethet. Kijelentette, hogy a helyzet eltér a 2008-astól, az amerikai bankrendszer biztonságos és jól tőkésített, aggodalom a betétesek vagyona iránt van, a tervezett lépések is erre koncentrálnak.

A pénzügyminiszter a bankcsőd elsődleges okaként a magas kamatokat jelölte meg, ami annak a következménye, hogy a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) folyamatosan emeli az irányadó kamatlábat. A kamatemelés az infláció elleni küzdelem egyik legfontosabb eleme, viszont a bankok számára kötvények és jelzálog alapú értékpapírok értékvesztéséhez vezetett, aminek a Silicon Valley Bak különösen kitett volt.

A Silicon Valley Bankot a Szilíciumvölgyön kívül nem sokan ismerték, pedig sokáig a 20 legnagyobb amerikai bank egyike volt, tavaly év végén 209 milliárd dolláros mérlegfőösszeggel. Az SVB elsősorban a magasabb kockázatú technológiai startupokba fektetett, amelyeket a közelmúltban a magasabb kamatlábak és a kockázati tőke csökkenése sújtott.

Szombaton Kalifornia kormányzója Joe Biden elnökhöz fordult segítségért. Gavin Newsom azzal indokolta az elnöki beavatkozás szükségességét, hogy nem csak munkahelyeket és emberek megélhetését kell megvédeni, de Kalifornia teljes innovációs ökoszisztémáját. A két nap alatt összeomlott pénzintézet ügyfelei elsősorban vállalkozások – főként technológiai cégek, kockázati tőkebefektető társaságok és prémium borászatok – voltak, illetve tehetős magánszemélyek a technológiai iparág világából.

A Silicon Valley Bank központi irodája Santa Clarában – Fotó: Tayfun Coskun / Anadolu Agency / AFP
A Silicon Valley Bank központi irodája Santa Clarában – Fotó: Tayfun Coskun / Anadolu Agency / AFP

A Silicon Valley Bank az Egyesült Államok 16. legnagyobb bankja, és összeomlása kihatással van tengerentúli vállalkozásokra is, miután beszüntette működését a SVB londoni bankja is, amely jelentős számú startup-vállalattal volt kapcsolatban. De a bank rendelkezett kirendeltséggel Indiában, Kínában, Németországban, Svédországban és Dániában is.

Az amerikai szövetségi betétbiztosítási szervezet (Federal Deposit Insurance Corp. – FDIC) a 250 ezer dollár alatti betéttel rendelkező amerikai ügyfelek részére téríti meg a veszteséget, illetve próbál vevőt találni a bankra, hogy a nagyobb betétek se vesszenek el.

A Silicon Valley Bankot 1983-ban alapították kifejezetten azzal a céllal, hogy olyan cégekből toborozzák ügyfeleiket, amelyekbe kockázati tőketársaságok fektetnek összegeket. Ilyen vállalkozások jórészt a technológiai iparágban működnek. A bank a Szilícium-völgy vállalkozásainak nagy részével kapcsolatban volt.

Pánik a techcégeknél

A hirtelen csőd hatására a techcégek vezetői, kockázati tőkebefektetők és startup-alapítók azon dolgoznak, hogy életben tartsák az érintett cégeket. Garry Tan, az Y Combinator vezérigazgatója a Twitteren azt írta, hogy most az a legfontosabb, hogy az FDIC minél hamarabb eladja a bankot, hogy a startup ne maradjanak pénz nélkül. Úgy látja, hogy ez egy kihalási esemény is lehet a startupok számára, mert a biztosított 250 ezer dollár nem elég a költségek fedezésére.

A Reuters azt írja, hogy Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója a saját pénzéhez nyúlva támogatott több kisebb vállalkozót, többek között a testvérét. A pénzt állítólag mindenféle kötelezettség nélkül adta, csak annyit kért, hogy a kedvezményezettek fizessék vissza, amint tudják. Doktor Gurson, a Rad AI vezérigazgatója szerint a cége esetében hatszámjegyű összegről van szó. Altman a lapnak azt mondta, hogy emlékszik, amikor befektetők neki segítettek, és emiatt akart másokon segíteni.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!