Mire megnyílt, már lecsúszott a világ legnépesebb piacáról az európai autóipar

Töredékére csökkentek az Európában gyártott autókat terhelő vámok Indiában a héten, mégis kérdés, hogy a 2030-ig várhatóan harmadával bővülő piacon labdába tudnak-e rúgni az uniós szereplők. A növekedési potenciálhoz ugyanis a piac éretlensége is kapcsolódik, ami nem kedvez az egyébként válságos helyzetben lévő európai gyártóknak a Reuters cikke szerint.
Számokban: az Európai Unió és India közötti szabadkereskedelmi megállapodás révén a személyautók vámja 110 százalékról 10 százalékra is csökkenhet, amitől elsősorban a Volkswagen és a Renault remélheti az eladások bővülését – az indiai piac sajátosságait azonban jól mutatja, hogy ott e két, Európában népszerű gyártó mindössze 1-1 százalékos részesedéssel bír.
Alulnézet: az indiai autóvásárlók jellemzően olcsó, megbízható, egyszerű gépkocsikat választanak, népszerűek a jellemzően az európai kisautók kategóriájánál is kisebb modellek, az úgynevezett kei carok. Ezt az igényt jobban ki tudják szolgálni a helyi és más ázsiai, például japán és koreai gyártók, mint a prémium gépkocsik gyártásában tapasztaltabb európai szereplők.
- A Renault a saját márkaneve alatt forgalmazza majd az indiai igényekre szabott Dustert, ami Európában a viszonylag megfizethető kínálatáról ismert Daciához tartozik. Indiában a már ott is ismert Duster imidzsére alapozva most a tehetősebb vásárlókat szólítaná meg a francia vállalat, és a modellt a Bigster is követheti kisebb típusok forgalmazása mellett.
Igen, de: a BYD olcsó elektromos modelljei iránt akkora az érdeklődés Indiában, hogy annak ellenére nyitna üzemet, hogy korábban azt megakadályozta az indiai kormány a Bloomberg értesülései szerint. A kínai autók behozatalára vonatkozó korlátozások miatt a kereskedőknél százával gyűlnek fel az importkvóták elérése miatt késve teljesíthető megrendelések.
- Fontossá váltak a BYD-nak az exportpiacok a belföldi megtorpanás miatt – idén legalább negyedével erősítené a külpiaci értékesítést a Szegeden gyárat nyitó vállalat. Az indiai üzemnyitás esélyét javítja, hogy némileg javult a kínai elnök és az indiai kormányfő kapcsolata, részint az amerikai kereskedelmi korlátozások miatt.
Tágabb kontextus: a globális autóeladásokat nézve is látszik az európai szereplők, illetve az itt legnagyobb gyártónak számító Volkswagen háttérbe szorulása. Hat éve a Toyota adja el a legtöbb gépkocsit, és az előnye növekszik a második helyezett VW-hez képest. A japán gyártó tavaly 4,6 százalékkal növelte az eladásait, míg német versenytársa fél százalékos csökkenést szenvedett el.